Forţele armate iraniene sunt în alertă maximă, atenţionează Teheranul

Comandantul armatei iraniene Amir Hatami / Profimedia Images
31 January 2026, 13:36

Şeful armatei iraniene, Amir Hatami, a avertizat sâmbătă Statele Unite şi Israelul împotriva oricărui atac, afirmând că forţele iraniene sunt în alertă maximă, în urma unor desfăşurări militare semnificative ale SUA în Golf, relatează AFP.

“Dacă inamicul face o greşeală, acesta îşi va pune în pericol, fără îndoială, propria securitate, securitatea regiunii şi pe cea a regimului sionist”, a declarat Hatami, citat de agenţia oficială de ştiri IRNA, adăugând că forţele armate iraniene sunt “în alertă maximă”.

Acesta a avertizat totodată că tehnologia nucleară a Iranului nu poate fi “eliminată”.

“Cunoştinţele şi tehnologia nucleare ale Republicii Islamice Iran nu pot fi eliminate, chiar dacă oamenii de ştiinţă şi fiii naţiunii sunt martirizaţi”, a mai declarat generalul, referindu-se la bombardamentele care au vizat situri şi oameni de ştiinţă iranieni în timpul războiului de 12 zile cu Israelul din iunie anul trecut. Sursa: Agerpres

Iranienii se tem de represalii și de un atac american. Opțiunile militare ale SUA, pe masa lui Trump

Cercul militar s-a închis în jurul Iranului, care face pași înapoi, dar Donald Trump vrea să negocieze de pe o poziție de forță. Liderul de la Casa Albă a spus clar care sunt condițiile suspendării unei opțiuni militare de anvergură. Deocamdată, aliații din regiune încearcă să convingă SUA să nu atace Iranul, în timp ce Israelul spune că este gata să riposteze dacă Teheranul va ataca statul evreu. Pe fondul acestor incertitudini globale, peste iranienii de rând s-a așternut frica.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite