Focar de toxiinfecție la o școală din Brașov. Zeci de elevi au fost duși la Spitalul Clinic de Urgență pentru copii
Focar de toxiinfecție alimentară la o școală din Brașov. Zeci de elevi din Brașov care au mâncat preparatele livrate de o firma de catering au avut nevoie de îngrijiri medicale. Cei mici acuzau stări de greață și vărsături, iar cinci dintre ei au fost internați pentru supraveghere medicală. Instituțiile sanitare și firma de catering care a livrat mîncarea încearcă acum să determine cauza toxiinfectiei.
Cei peste 100 de elevi ai Școlii Gimnazială nr. 11 din Brașov au primit vineri, la afterschool, crochete de pește cu salată de morcov și broccoli. Unii nu au mâncat deloc, alții doar au gustat. Seara și sâmbătă dimineață, mai mulți copii au început să se simtă rău. Părinții s-au gândit imediat la mâncarea de la școală.
30 de copii au fost duși la Spitalul clinic de urgență pentru copii Brașov unde au primit tratament. Cinci dintre ei au rămas internați.
Dr. Marcel Albean, purtător de cuvânt Spitalul clinic de urgență pentru copii Brașov: Sunt în stare bună. Sigur că îi ținem acum 2-3 zile, pentru că trebuie a se lua din nou analize și vom vedea. Dacă analizele sunt bune, probabil că mâine, majoritatea merg acasă.
Autoritățile sanitare din Brașov au luat probe din mâncarea dată copiiilor și au început anchete epidemiologice.
Mihai-Cătălin Vâsii, prefectul județului Brașov: Sunt mai multe piste pe care se merge. Bineînțeles că prima pistă e de toxiinfecție alimentară. Azi aștept rezultatul anchetei epidemiologice și al analizelor și în funcție de acest rezultat se va stabili și diagnosticul exact.
Și firma de catering face un control intern. Probele de mâncare au fost trimise la analize și au fost luate mostre de pe ustensile, suprafețe de lucru, ambalaje, inclusiv de la angajați.
Până la finalizarea anchetelor programul de masă de la această școală a fost suspendat.

