Flotila pentru Gaza: 21 de spanioli reveniţi la Madrid au denunţat rele tratamente din partea Israelului

21 de spanioli din Flotila pentru Gaza s-au intors acasă/Profimedia Images
6 octombrie 2025, 09:53 (actualizat 6 octombrie 2025, 09:55)

Un prim grup de 21 de spanioli dintre cei 49 aflaţi la bordul flotilei de ajutor pentru Gaza interceptată săptămâna trecută de Israel a aterizat duminică pe aeroportul din Madrid. Ei au afirmat că au fost maltrataţi şi umiliţi în timpul detenţiei lor, informează luni AFP.

Relele tratamente fizice şi psihologice au fost repetate în timpul tuturor acestor zile. Ne-au lovit, ne-au târât pe jos. Ne-au legat la ochi. Ne-au legat picioarele şi mâinile”, a declarat în faţa jurnaliştilor Rafael Borrego, unul dintre membrii flotilei, cu privire la detenţia în Israel.

Ministrul spaniol al afacerilor externe Jose Manuel Albares a anunţat duminică dimineaţa că un acord a fost încheiat cu Israelul pentru ca un prim grup de 21 de militanţi spanioli să se poată întoarce chiar în aceeaşi zi.

Ei au acceptat cu toţii să semneze un document în care recunoşteau că au intrat ilegal în Israel, a anunţat Albares. Ceilalţi 28 au refuzat deocamdată să facă acest lucru şi prin urmare ar urma să rămână în detenţie mai mult timp, a explicat eurodeputatul şi avocatul Jaume Asens la televiziunea publică.

De asemenea, cei patru militanţi portughezi care au participat la flotilă urmau să ajungă la Lisabona duminică seara, a anunţat Ministerul Afacerilor Externe portughez.

Flotila Global Sumud plecase din Barcelona la începutul lui septembrie, având drept obiectiv să străpungă blocada impusă de Israel în Fâşia Gaza şi să livreze ajutor umanitar în teritoriul palestinian. Însă ea a fost interceptată săptămâna trecută de marina israeliană.

Printre membrii flotilei, formată din militanţi din mai multe ţări, printre care suedeza Greta Thunberg şi diferite personalităţi politice, se numără şi fosta primăriţă a Barcelonei, Ada Colau, care s-a întors duminică seara în capitala catalană.

Cei 473 militanţi ai flotilei pentru Gaza reţinuţi, transferaţi într-o închisoare din Israel, urmând să fie deportaţi

Un total de 473 de membri ai echipajului flotilei Global Sumud, reţinuţi de autorităţile israeliene în timp ce navigau pe Marea Mediterană pentru a duce ajutoare în Fâşia Gaza, au fost transferaţi la închisoarea Saharonim din deşertul Negev, în sudul Israelului, transmite BBC. Activista de mediu a înregistrat un mesaj înainte să fie reţinută, care a fost difuzat după ce forțele israeliene au interceptat flotila Global Sumud.

Sute de militanţi la bordul acestor nave au fost arestaţi de forţele israeliene şi aşteaptă să fie expulzaţi. Printre ei, 137 de militanţi din 13 ţări au revenit sâmbătă la Istanbul.

Spania este una dintre vocile cele mai critice din Europa contra ofensivei militare a Israelului în Gaza, ofensivă lansată ca răspuns la atacurile din 7 octombrie 2023 comise de Hamas

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite