Victorie românească la Festivalul de Film de la Cannes. Cristian Mungiu a câştigat Palme d’Or pentru pelicula „Fjord”. Ovaționat minute în șir pe scena Palatului Festivalurilor, Cristian Mungiu a mulțumit emoționat pentru premiu, a declarat că „lumea de astăzi nu este una bună”, şi a pus accent pe polarizarea societății în care trăim. Este pentru a doua oară când regizorul român este recompensat cu Palme d’Or după filmul „4 luni, 3 săptămâni, 2 zile”, în 2007. Odată cu acest al doilea trofeu, Cristian Mungiu intră în cercul extrem de restrâns al cineaștilor care au câștigat de două ori Palme d’Or, între care Francis Ford Coppola sau Emir Kusturica.
Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
Copy and paste this code into your site to embed