Finalizarea unor proiecte locale, în impas. Restanțe mari la plata taxelor și impozitelor
În timp ce Guvernul pregătește majorarea taxelor și impozitelor pe proprietate, în țară sunt încă obligații fiscale necolectate. În județul Sibiu, orașe mici precum Miercurea Sibiului și Săliște au restanțe uriașe la bugetele locale. Nici alte zone din țară nu stau prea bine la colectarea taxelor și impozitelor si asta impiedică finalizarea unor proiecte.
La Miercurea Sibiului, aproape jumătate din populație nu și-a plătit impozitele pe case, terenuri sau mașini. Sunt peste 1.700 de debitori, mai ales persoane fizice, iar restanțele depășesc 7,7 milioane de lei, mult peste încasările dintr-un an. În 2024, municipalitatea a colectat 2,9 milioane de lei, iar cheltuielile totale au fost de aproape 18 milioane.
IOAN TROANCĂ – primar, Miercurea Sibiului: Sperăm să se mai echilibreze puțin lucrurile si să ne mai ajute si Guvernul în continuare și să atragem bani, fonduri europene. Și oamenii trebuie să își plătească până la urmă.
Și în orașul vecin, Săliște, valoarea impozitelor restante se apropie de un milion de euro.
HORAŢIU RĂCUCIU – primar, Sălişte, jud. Sibiu: Eu sunt optimist că până la finalul anului să mai încasăm plus cei 85%. Noi facem toți pașii procedurali pentru a-i putea recupera.
Din cauza colectării reduse a taxelor si impozitelor, unele localități au rămas fără bani și nu-și pot finaliza mai multe proiecte. Orasul Roznov, din judetul Neamt, și-ar debloca situația financiară dacă ar recupera datoriile de la cetățeni.
Reporter: Ce măsuri ati luat pentru a recupera banii?
VASILE PAVĂL – primar, Roznov, jud. Neamţ: Vă dați seama proprire pe bunuri. Am încercat toate posibilitățile, acolo unde se poate. Sunt și persoane care cunosc legea din cei care nu plătesc, nu au nimic bunuri pe ei și nu avem ce le lua.
Sunt, însă, si exemple pozitive. Tot în județul Neamt, la Primăria din Gârcina conturile sunt mai pline decât anul trecut.
MIHAIL GONTARU – primar, Gârcina, jud. Neamţ: Începând din luna ianuarie, februarie, martie, am început să trimitem somatii persoanelor care au aceste debite către bugetul nostru local si din fericire unii dintre ei au răspuns pozitiv. Avem un plus la bugetul local de aproximativ 300 de mii de lei.
Primarii se tem că în localitățile unde colectarea taxelor este redusă, majorarea impozitelor ar pune în mare pericol bugetul.

