Festival dedicat toamnei, la Nagasaki. Manifestările sunt recunoscute drept patrimoniu cultural popular imaterial al Japoniei
O toamnă mai blândă decât la noi este celebrată zilele acestea în Japonia. Festivalul toamnei este o tradiţie veche de 390 de ani în oraşul Nagasaki, din vestul Japoniei.
A doua săptămână din octombrie este mereu dedicată sărbătorii, care adună în jur de 60 de trupe, ce reprezintă regiuni diferite. Acestea sunt “dansurile oraşului”, dedicate unei zeități războinice a vântului, apei, agriculturii şi vânătorii.
Manifestările sunt recunoscute drept patrimoniu cultural popular imaterial al Japoniei.
Festivalul se încheie mâine.

