Federația de Kaiac canoe a rămas fără bani. Le cere sportivilor să meargă la competiții pe banii lor. Reacția oficialilor

17 June 2025, 15:01 (actualizat 17 June 2025, 15:24)

Sportul care a adus României 34 de medalii la Jocurile Olimpice și care l-a dat istoriei pe Ivan Patzaichin a ajuns la mila publică și cere sportivilor să meargă pe banii lor la competiții.

Într-un mesaj postat pe pagina oficială de facebook, Federația Română de Kaiak-Canoe, fondată în 1942, informează că în perioada 23-27 iulie 2025 va avea loc Campionatul Mondial de Juniori & U23, care se va desfășura în Portugalia.

“Din păcate, din cauza fondurilor insuficiente disponibile în acest moment, nu putem susține participarea sportivilor la această competiție – o premieră pentru Federație. Sportivii care au posibilitatea financiară de a acoperi costurile participării sunt rugați să ne contacteze de urgență pentru detalii suplimentare”, anunță oficialii federali.

Reacția Federației

Preşedintele Federaţiei Române de Kaiac-Canoe, Ioan Bîrlădeanu, a confirmat pentru Agerpres situaţia financiară delicată prin care trece federaţia şi care pune sub semnul întrebării participarea la Campionatele Mondiale de juniori şi Under-23 de la Montemor-o-Velho (Portugalia), din perioada 23-27 iulie.

”Problema este că bugetul iniţial a fost de 1,8 milioane de lei, când noi de principiu am solicitat, aşa cum se solicită, mult mai mult. După intervenţii, am mai primit 500.000 de lei. Total insuficient pentru a putea să ne acoperim cheltuielile măcar până în luna iulie. Având în vedere că avem de organizat Campionatul European de la Bascov (3-6 iulie) pentru juniori şi Under-23, având în vedere participarea la Mondialele de juniori şi tineret din Portugalia, unde este foarte scump. Acolo vrem să mergem cu o echipă restrânsă de 20 de persoane, în loc de 42, cum plecam pe vremuri. Costurile ajung la vreo 380.000 de lei. Am plătit avans şi pentru Campionatul Mondial de seniori de la Milano (20-24 august). Acolo ne-au cerut banii înainte, pentru că dacă nu ne încadrăm în termene, ne pun penalizări şi nici nu mai găsim rezervări. La Milano vom avea o delegaţie de 17 persoane. Dacă la Europenele de seniori avem medalii, o să ducem şi de la tineret, numai vârfurile, în Italia”, a spus preşedintele FRKC.

După anunţul făcut de FRKC că nu există fonduri suficiente pentru a susţine participarea sportivilor la Mondialele de Portugalia, Bîrlădeanu a spus că au apărut câteva sponsorizări:

”Avem deja cinci copii pentru care părinţii vor plăti costurile să meargă Mondiale. O să strângem şi noi cureaua cât putem şi pe sportivii cu care contăm la medalii o să-i ducem pe banii federaţiei sau dacă nu găsim îi dau din buzunar până la urmă. Nu sunt bogat, dar nici aşa sărac. Trebuie să trimitem şi un staff, că nu poţi să trimiţi copiii singuri. Rezervările au fost făcute pe 20 de persoane. În funcţie de câţi bani primesc din privat, o să mai completăm şi noi federaţia cu ce avem. COSR-ul ne-a ajutat foarte mult în pregătire, pentru că dacă nu susţinea toată pregătirea nu aveam nimic, nici echipă acum. Dar nu are bază legală să susţină participarea sportivilor la competiţii, celor care nu sunt în programul olimpic. Am avea nişte promisiuni că mai primim bani de la ANS la jumătatea anului, dar încă nu avem guvern”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite