FCSB învinsă în Macedonia: 0-1 cu Shkendija în prima manșă a turului 2 din Liga Campionilor
Campioana României a pierdut la limită partida disputată marți seara la Skopje, unicul gol fiind marcat de Alhassan în repriza secundă.
FCSB pornea ca favorită înaintea confruntării cu Shkendija și a avut destule ocazii în prima repriză să rupă echilibrul. Cisotti (’11) l-a pus la încercare pe portarul Gaye, Ngezana (’21), reluare slabă cu capul din poziție ideală, Tănase (’36) șut în plasa laterală, Șut (’44), blocat într-o fază iminentă de gol sau Miculescu (’45), reluare slabă din careu.
Nord-macedonenii au avut și ei două șanse bune în prima parte, dar aveau să facă diferența la o fază petrecută în minutul 65, când Adamu Alhassan, intrat pe teren după pauză, a înscris cu capul de lângă Crețu.
Anterior, Tamba ratase singur cu Târnovanu, iar la cinci minute după gol, albanezul Qaka, fost jucător la FCSB, a primit „roșu” după o intrare dură la Ștefănescu. L-a imitat Tănase după opt minute, atacantul roș-albaștrilor fiind trimis mai devreme la vestiare pentru o intrare „criminală” pe tibia unui adversar.
Până la final, gazdele s-au jucat cu ocaziile, Tărnovanu intervenind magistral în trei situații. S-a terminat 1-0 și totul se va decide în returul de la București programat marțea viitoare.
Liga Campionilor, turul 2, prima manșă:
SHKENDIJA – FCSB 1-0 (0-0)
A marcat: Alhassan ’65.
Stadion ”Todor Proeski”, Skopje, spectatori 7000.
SHKENDIJA: Gaye – Trumci, Cake, Fetai, Webster – Qaka, Ramadani – Tamba (’90 Murati), Krasniqi (’46 Alhassan), Krstevski (’46 Latifi) – Ibraimi (’83 Ademi). Antrenor Jeton Bekjiri.
FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, M. Popescu, Radunovic – Chiricheș (’76 O. Popescu), Șut (’63 Perianu) – Miculescu, Olaru (’63 Ștefănescu), Cisotti – Tănase. Antrenor Elias Charalambous.
Arbitru: Nathan Verboomen (Belgia).
Cartonașe roșii: Qaka ’70 / Tănase ’78.

