FBI își închide definitiv sediul istoric din Clădirea Hoover din Washington

FBI / twitter.com
27 December 2025, 13:32 (actualizat 27 December 2025, 13:33)

Biroul Federal de Investigații (FBI) a finalizat vineri închiderea definitivă a sediului său istoric din centrul orașului Washington, în timp ce majoritatea personalului său va fi mutat într-o altă clădire din capitala SUA, iar o parte din angajați vor fi trimiși pe teren, informează EFE.

‘După mai bine de 20 de ani de încercări eșuate, am finalizat planul de a închide definitiv sediul FBI din Clădirea Hoover’, a anunțat directorul FBI, Kash Patel, pe contul său oficial de pe platforma X.

Patel a explicat că majoritatea personalului va fi transferat în Clădirea Ronald Reagan, situată tot în Washington, care până în acest an a găzduit Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID), care a fost practic desființată de administrația președintelui american Donald Trump.

Potrivit directorului FBI, Clădirea Reagan este în curs de renovare cu ‘îmbunătățiri de securitate și infrastructură’ și se așteaptă să fie gata în curând să primească personal.

Prin această decizie, Patel a renunțat la ideea construirii unui nou sediu, un proiect evaluat la aproximativ 5 miliarde de dolari și a cărui inaugurare era planificată pentru 2035.

Directorul FBI a anunțat încă din mai că renunță la sediul din clădirea J. Edgar Hoover – inaugurată în 1975 și numită astfel în onoarea primului director al agenției – considerând-o ‘nesigură pentru personalul său’.

La acea vreme, agenția a anunțat că aproape o treime dintre angajații săi, aproximativ 11.000 de lucrători, erau concentrați în zona metropolitană Washington și că abandonarea clădirii Hoover ar permite redistribuirea personalului către alte orașe cu rate ale criminalității mai ridicate.

Timp de decenii, diverse administrații au luat în considerare mutarea sediului FBI în statele vecine Maryland sau Virginia, dar niciuna dintre aceste inițiative nu s-a concretizat.

Clădirea Hoover, o structură în stil brutalist situată pe Pennsylvania Avenue și ani de zile un simbol al puterii și prezenței federale la Washington, a făcut ținta unor critici recurente din cauza deteriorării sale, a costurilor ridicate de întreținere și a problemelor de securitate. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite