Familia Regală face lobby României și susține parcursul european al Republicii Moldova, în discuții cu oficiali din Irlanda
Majestatea Sa Margareta si Principele Radu au participat miercuri seară la un Te Deum, la biserica ortodoxă românească din Dublin, lăcaș cumpărat chiar de comunitate.
Familia Regală a avut mai multe întâlniri cu oficiali irlandezi, la Ministerul de Externe și apoi la Parlamentul Irlandez.
Joe Hackett, secretarul general al Ministerului Afacerilor Externe, a întâmpinat Familia Regală la Ministerul de Externe Irlandez, iar discuțiile, cu ușile închise, s-au axat pe cooperarea dintre România și Republica Irlanda în cadrul Uniunii Europene.
Anul acesta se împlinesc 35 de ani de relatii bilaterale dintre cele două țări.

