Fals medic veterinar, acuzat de mutilarea unor animale, la Cluj-Napoca
Acuzății grave la Cluj-Napoca. O femeie ar fi făcut intervenții pe câini și pisici, în mai multe cabinete veterinare din oraș, deși nu avea dreptul să practice stomatologia la animale. Atenție, urmează informații cu puternic impact emoțional! În urma uneia dintre operații, un motan a murit, iar alte patrupede au rămas mutilate. Proprietarii au depus plângeri, dar dosarul a rămas blocat mai bine de un an. Ovidiu Damian vine cu detalii despre acest caz cutremurător.
Totul a ieșit la iveală după ce o clujeancă și-a pierdut motanul, în urma unei operații de extragere a dinților. Femeia a aflat abia ulterior că cea care i-a tratat animalul nu era medic veterinar, ci doar studentă la Medicină veterinară, dar care folosea parafa de stomatolog pe documentele medicale.
Mai mulți proprietari de animale au trecut prin situații similare și au depus plângeri la Poliție, însă dosarul ar fi rămas blocat timp de mai bine de un an. Inspectoratul de Poliție Județean Cluj confirmă că există o anchetă în desfășurare pentru exercitarea fără drept a unei profesii.
Colegiul Medicilor Veterinari spune că femeia nu figurează în baza lor de date, deși aceasta se promova în mediul online drept medic veterinar.
Femeia neagă acuzațiile și susține, prin avocat, că doar asista la intervenții în calitate de student practicant.

