FACIAS acuză ”inacţiunea autorităţilor” în cazul decesului băiatului de 16 ani la Spitalul din Târgu Jiu

12 ianuarie 2025, 13:06

Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) afirmă, într-un comunicat de presă transmis duminică Agerpres, că este „inadmisibil” faptul că la două luni de la moartea tragică a lui Andrei Marius Drăgan, un copil de 16 ani, pe un pat de spital în cadrul Spitalului de Urgenţe Târgu Jiu, nicio instituţie nu a luat măsuri concrete pentru a-i sancţiona pe cei responsabili.

De asemenea, FACIAS arată că a depus, sâmbătă, o plângere penală la Parchetul General, însă denunţul a fost trimis spre soluţionare către Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu.

„Vineri, 10 ianuarie, preşedintele Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, a ajuns la Târgu Jiu pentru discuţii cu conducerea spitalului, şefii de secţii şi autorităţile locale, însă măsurile decisive lipsesc. Nimeni nu pare să-şi asume responsabilitatea, iar tăcerea autorităţilor adânceşte suferinţa familiei şi revolta publică. În acest context, FACIAS cere dreptate pentru Andrei şi a depus un denunţ penal pentru a-i aduce în faţa legii pe cei vinovaţi. Acest caz cutremurător a şocat întreaga ţară, dezvăluind nepăsarea şi lipsa de responsabilitate a unor cadre medicale. Deşi viaţa lui Andrei putea fi salvată printr-o intervenţie chirurgicală de urgenţă, medicul Valentin Neagu a refuzat să opereze, motivând lipsa competenţelor pediatrice. Mai mult, într-o declaraţie revoltătoare pentru presă, acesta a afirmat că ‘a acţionat procedural şi nu regretă nimic'”, se afirmă în comunicatul FACIAS.

Potrivit sursei citate, preşedintele Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, după vizita de vineri la Spitalul de Urgenţe din Târgu Jiu, a declarat că „modificarea legislaţiei malpraxisului reprezintă o prioritate” şi că există soluţii imediate, precum utilizarea telemedicinei, pentru a preveni astfel de tragedii. De asemenea, s-a subliniat că legislaţia actuală permite chirurgilor generalişti să intervină în cazuri de urgenţă. „În ciuda acestor afirmaţii, ancheta disciplinară a Colegiului Medicilor Gorj pe acest caz este încă în desfăşurare, aflându-se la comisia de disciplină, cu un termen de finalizare de şase luni de la începutul investigaţiei”, se adaugă în comunicat.

FACIAS aminteşte că, în seara de 11 noiembrie 2024, Andrei a fost transportat de urgenţă la spital cu simptome grave, fiind diagnosticat cu pneumoperitoneu, o afecţiune care necesita o operaţie imediată pentru a-i salva viaţa. Totuşi, din cauza refuzului medicului de gardă de a interveni, s-a solicitat transferul băiatului la un spital din Craiova. Ambulanţa necesară a ajuns abia după trei ore, timp în care starea lui Andrei s-a agravat dramatic, culminând cu un stop cardio-respirator. În ciuda eforturilor de resuscitare, viaţa adolescentului nu a mai putut fi salvată. Cauza decesului: insuficienţă respiratorie şi peritonită.

Totodată, FACIAS constată cu îngrijorare că, deşi cazul lui Andrei a scos la lumină grave deficienţe, nicio decizie concretă nu a fost luată pentru a preveni astfel de tragedii. Astfel, la două luni de la moartea tragică a lui Andrei, reacţia autorităţilor este de „o superficialitate revoltătoare”. Medicul Valentin Neagu a fost sancţionat cu o amendă de 3.000 de lei, iar medicul de gardă Liliana Puiu Crăciun a primit o amendă de 1.500 de lei pentru deficienţe în completarea fişei pacientului.

„Până în acest moment, Colegiul Medicilor nu a luat nicio decizie, perpetuând un sistem în care cadrele medicale îşi asumă să decidă între viaţă şi moarte fără a suporta consecinţele unor greşeli fatale. De asemenea, nu există un dosar penal deschis împotriva medicilor implicaţi, în ciuda gravităţii faptelor care au dus la moartea unui adolescent de 16 ani. În prezent, ambii medici continuă să practice fără nicio suspendare sau alte repercusiuni reale. În faţa acestei nedreptăţi, FACIAS a solicitat Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie să preia cazul şi să iniţieze o anchetă riguroasă, astfel încât persoanele responsabile să fie aduse în faţa legii. Denunţul depus de FACIAS a fost înregistrat cu nr. 1142/11.12.2024 la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi ulterior trimis spre soluţionare către Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu”, se menţionează în comunicat.

FACIAS consideră că, într-un stat care pretinde că respectă drepturile cetăţenilor, un copil nu poate să moară din cauza fricii unui medic de a-şi depăşi competenţele în situaţii de urgenţă.

„Dreptul la viaţă este fundamental şi nu poate fi negociat. FACIAS va monitoriza îndeaproape desfăşurarea anchetei în acest caz, astfel încât vinovaţii pentru moartea lui Andrei să fie traşi la răspundere, iar sistemul medical să-şi asume greşelile şi să implementeze schimbările necesare. FACIAS solicită măsuri drastice pentru reformarea sistemului de sănătate, pentru ca tragedii precum cea a lui Andrei să nu se mai repete. Este inacceptabil ca autorităţile să rămână indiferente în faţa unei astfel de tragedii. FACIAS solicită autorităţilor să nu mai întârzie luarea deciziilor şi să se asigure că dreptatea va prevala”, se mai spune în comunicatul ONG-ului.

Preşedintele Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, a declarat, vineri, în legătură cu decesul minorului de 16 ani la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Târgu Jiu anul trecut, că elementul cel mai important este comunicarea între membrii echipei medicale. Cătălina Poiană a participat la o discuţie cu reprezentanţii conducerii, respectiv şefii de secţii ai SJU Târgu Jiu, conducerea Colegiului Medicilor Gorj şi reprezentanţii Consiliului Judeţean Gorj.

Cătălina Poiană a făcut referire şi la deficitul de resursă umană din sănătate. „Acest spital trebuie să funcţioneze astăzi, acest spital trebuie să asigure asistenţă medicală pacienţilor astăzi şi mâine, până când se pun în practică toate aceste lucruri. Este motivul pentru care trebuie identificate aceste soluţii care să optimizeze activitatea şi cred că singura modalitate prin care aceste lucruri se pot duce la bun sfârşit este dialogul. (…) Sunt multe probleme legate de resursa umană, este un deficit de resursă umană în sănătate şi ştim acest lucru, că distribuţia cadrelor medicale pe teritoriul ţării este extrem de inegală şi sunt multe specialităţi, cum sunt aceste specialităţi derivate pediatrice în care numărul de specialişti este insuficient. Dar şi aici se pare că încep să meargă lucrurile şi, concret, la SJU Târgu Jiu se scoate la concurs un post de chirurg pediatric şi colegul chirurg pediatric care era doar în Ambulator are acum contract de muncă modificat şi poate să opereze în spital”, a menţionat ea.

În ceea ce priveşte chirurgul care nu a intervenit pentru a-l opera pe minorul de 16 ani, aceasta a spus: „În momentul în care există o urgenţă medicală, o urgenţă chirurgicală, o situaţie care este ameninţătoare de viaţă, cu certitudine medicul trebuie să intervină. (…) Există nişte anchete în desfăşurare. Legislaţia în vigoare îi permitea intervenţia, dacă la momentul la care a văzut pacientul considera că este o urgenţă ameninţătoare de viaţă”.

Ea a afirmat că, spre exemplu, vineri nu există linie de gardă de chirurgie pediatrică la SJU Târgu Jiu.

Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă după decesul unui băiat de 16 ani la SJU Târgu Jiu, au anunţat, pe 12 noiembrie 2024, reprezentanţii IPJ Gorj.

Potrivit sursei citate, poliţiştii din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale Gorj au fost sesizaţi în mod direct de personalul SJU Târgu Jiu cu privire la faptul că la acea unitate medicală, la data de 11 noiembrie, s-a prezentat un tânăr în vârstă de 16 ani, din localitatea Scoarţa, în vederea efectuării unor investigaţii medicale.

Peste puţin timp, în noaptea de 11 spre 12 noiembrie, a fost declarat decesul tânărului, al cărui cadavru a fost transportat la Morga Serviciului de Medicină Legală Gorj, în vederea efectuării necropsiei şi a stabilirii cauzei decesului.

Un medic chirurg şi un medic de la UPU din cadrul SJU Târgu Jiu au fost amendaţi de către Direcţia de Sănătate Publică Gorj cu câte 3.000 de lei, în urma decesului băiatului.

A început o anchetă a Comisiei de cercetare disciplinară, însă raportul a fost restituit de către managerul SJU Târgu Jiu aceleiaşi comisii, a declarat purtătorul de cuvânt al unităţii medicale, Mihaela Ţicleanu.

„Având în vedere faptul că raportul Comisiei de cercetare disciplinară numită prin dispoziţia managerului nu conţine elemente de cercetare a conduitei medicilor implicaţi în acordarea asistenţei medicale pacientului minor, limitându-se doar la analizarea conduitei unui singur medic din cadrul Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) şi având în vedere faptul că raportul nu identifică eventuale sancţiuni disciplinare incidente prin raportare la faptele cercetate potrivit Procedurii operaţionale privind cercetarea disciplinară prealabilă, managerul a decis restituirea raportului comisiei de cercetare disciplinară”, a precizat Mihaela Ţicleanu. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite