Explozie urmată de incendiu într-un apartament din Zalău: zeci de persoane evacuate, două persoane au fost transportate la spital. A fost activat Planul Roșu de Intervenție

Explozie urmată de incendiu într-un apartament din Zalău / Sursa foto: ISU Sălaj
13 January 2026, 18:08 (actualizat 13 January 2026, 18:40)

Un incendiu a izbucnit într-un apartament situat la etajul al doilea al unui bloc de locuințe din municipiul Zalău, în urma unei explozii provocate de o butelie. Zece persoane au fost afectate, a anunţat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete.

ACTUALIZARE Potrivit ultimelor date furnizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sălaj, au fost evacuate 39 de persoane, dintre care 10 victime. Două persoane au fost transportate la spital și 8 au refuzat transportul.

“Dintre acestea, o persoană inconştientă, intubată, a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale suplimentare cu arsuri de căi respiratorii şi nouă persoane au fost expuse la fum. Ulterior evaluării medicale, încă o persoană, conştientă, a fost transportată la unitatea spitalicească, cu intoxicaţiei uşoară cu fum”, precizează ministrul Sănătăţii, într-o postare pe Facebook.

—————

”La sosirea pompierilor din cadrul Detașamentului Zalău, incendiul se manifesta cu degajări de fum în apartamentul afectat. Echipajele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului, concomitent cu evacuarea locatarilor și constituirea echipelor de căutare-salvare, pentru verificarea posibilei prezențe a unor persoane surprinse în interior”, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sălaj.

În urma evenimentului, un bărbat a suferit arsuri și a fost preluat de echipajul de terapie intensivă mobilă. De asemenea, alte opt persoane au primit îngrijiri medicale la fața locului.

Având în vedere amploarea incidentului, a fost activat Planul Roșu de Intervenție.

Incendiul a fost lichidat, iar în prezent se acționează pentru ventilarea spațiilor și continuarea verificărilor. În total, 18 persoane au fost evacuate din imobil.

La locul evenimentului au fost alocate 3 mașini de stingere, 1 autospecială pentru transport victime multiple, 4 ambulanțe SMURS și 2 ambulanțe SAJ.

“Intervenţia este în continuare monitorizată, pentru eliminarea oricăror riscuri şi siguranţa locatarilor”, a mai transmis ISU Sălaj. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite