Explozie puternică într-un bloc din Alba Iulia: două persoane au fost rănite. Ministerul Sănătății: Un pacient are arsuri pe 50% din corp. Se va solicita transfer în străinătate
Explozie puternică în această dimineață într-un bloc din Alba Iulia. Un bărbat are arsuri și a fost transportat de urgență la spital, iar o femeie s-a rănit la o mână, în grabă de a ieși din casă. Potrivit celor mai noi informații, pentru bărbatul cu arsuri se va solicita transfer în străinătate. Primele cercetări ale echipelor de intervenție arată că explozia s-a produs din cauza unei acumulări de gaze.
Bărbatul a fost transportat la UPU Alba Iulia, cu arsuri pe 50% din corp, iar după echilibrarea hemodinamică şi după consultul de specialitate se va solicita transfer în străinătate, a transmis Ministerul Sănătăţii.
“În urma incidentului, 22 de persoane au fost evacuate din imobil. Acestea nu necesită asistenţă medicală. Un alt pacient (bărbat, 35 ani) cu arsuri pe 50% din corp şi căi respiratorii afectate, intubat, a ajuns la UPU Alba, unde primeşte asistenţă medicală de specialitate. După echilibrarea hemodinamică a pacientului şi după consultul de specialitate se va solicita transfer în străinătate”, se arată într-o informare a Ministerului Sănătăţii.
”În urma evenimentului, două persoane au necesitat îngrijiri medicale: un bărbat, în vârstă de aproximativ 37 de ani, aflat la etajul 3 al blocului, a suferit arsuri la nivelul corpului, ca urmare a suflului exploziei și o femeie, în vârstă de aproximativ 24 de ani, a suferit o plagă la nivelul membrului inferior drept, în timpul autoevacuării de la etajul 4, aceasta nefiind afectată direct de suflul exploziei”, a informat anterior ISU Alba.
Era șapte dimineața când blocul a fost zguduit de o bubuitură puternică. A avut loc o explozie într-un apartament de la etajul al treilea. Un bărbat de 37 de ani a aprins lumina și atunci a avut loc deflagrația.
Cinci apartamente au fost avariate de suflul exploziei. Toți locatarii au ieșit din bloc sau au fost evacuați de pompieri. În graba de a ieși din casă, o femeie s-a rănit la o mână.
Ovidiu Costea, șef ISU Alba: „A fost o explozie deosebit de puternică. O persoană cu arsuri a fost transportată la UPU Alba Iulia, iar o altă persoană a suferit o traumă ca urmare a autoevacuării în urma exploziei. Sunt echipe de la Delgaz Grid și E.ON care verifică, împreună cu colegii, concentrația de gaz. Sunt ventilate toate spațiile din imobilul respectiv, iar alimentarea cu gaz a fost sistată imediat.”
Locatarii evacuați au fost preluați în autospecialele ISU pentru a nu sta în ger pe durata intervenției.
Nicolae Albu, prefectul județului Alba: „Am dispus celor de la Inspectoratul de Stat în Construcții și de la Delgaz și DEL să facă evaluări urgente, astfel încât reluarea alimentării cu curent și gaz să se facă în condiții de maximă siguranță.”
O acumulare de gaze ar fi declanșat explozia, arată primele cercetări făcute de echipele de intervenție. Autoritățile locale au anunțat că locatarii vor fi cazați temporar în alte locuințe, până când se vor finaliza cercetările și se vor putea întoarce în siguranță în apartamentele lor.
Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Alba, Detaşamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit pentru asigurarea măsurilor specifice şi prim ajutor medical în municipiul Alba Iulia.
La fața locului au fost alocate două autospeciale de stingere, o autospecială pentru transport victime multiple, un microbuz, un echipaj de prim ajutor, un echipaj SMURD cu medic și o ambulanță SAJ cu medic.

