EXCLUSIV Vasile Dîncu, PSD: Din păcate nu este o relație bună cu Bolojan. E un trend negativ în legătură cu colaborarea noastră

27 March 2026, 22:08 (actualizat 28 March 2026, 07:56)

Avem un fel de semicriză în Executiv, pentru că PSD evaluează ce se face în această guvernare. A început această evaluare, ne-a spus domnul președinte Grindeanu, care a fost și la Bruxelles să anunțe și acolo că va face evaluarea acestei guvernări. Despre divergențele din coaliția de guvernare am aflat amănunte de la eurodeputatul Vasile Dîncu de la PSD, invitat în emisiunea ”Radar Geopolitic” cu Loara Ștefănescu, vineri seara, la TVR Info.

Loara Ștefănescu: V-aș întreba direct PSD mai acordă, îi mai acordă sprijin premierului Ilie Bolojan sau vă gândiți că atât a fost și vreți să continuați cu un alt premier sau nu mai vreți să continuați deloc la guvernare?

Vasile Dîncu: Problema nu este Bolojan. În primul rând, vreau să spun că Sorin Grindeanu a venit la Bruxelles ca primă vizită. El nu a mai fost de când a fost ales președinte și a venit să se prezinte, s-a întâlnit cu președinta Parlamentului, cu doamna Metsola, s-a întâlnit și mai ales cu liderii socialiști de aici, inclusiv cu domnul Costa. Deci a venit în primul rând într-o vizită de cunoaștere, de cunoaștere reciprocă. Am văzut pe surse, spunându-se că a venit să-i cunoască pe liberali. Nici vorbă de așa ceva. Și aici suntem obișnuiți cu trădările dreptei. În Parlamentul European, PPE-ul îl face mereu înțelegeri cu extrema dreaptă și deci ne-am obișnuit cu lipsa de înțelegere în coaliție. Chiar și aici, la Bruxelles, nu este cazul.

Noi facem o o întâlnire în 20 aprilie, care va fi un fel de referendum intern, dar este un referendum care vrea să definească direcția noastră, direcția ideologică și, evident, și să evalueze miniștrii noștri, ce am făcut noi la guvernare în această căsătorie de nevoie cu ceilalți de dreapta din Parlament și în același timp să vedem dacă mai continuăm acest drum.

Până atunci, sigur, vom avea opt întâlniri regionale în care se vor discuta temele cele mai importante ale guvernării și evident și participare a noastră acolo. Nu este vorba de o dorință de a pleca, dar totuși vrem să evaluăm, pentru că ne uităm pe grupurile noastre de whatsapp, primim zilnic telefoane de la liderii noștri din teritoriu și avem o destul de mare nemulțumire legată de modul în care participăm noi la această guvernare și modul în care reușim să impunem temele noastre, textele noastre, să zicem așa, proiectele noastre.

Loara Ștefănescu: Așa și nu mi-ați răspuns la întrebare, pentru că sunteți un abil comunicator. Aveți încredere în premierul Bolojan? Dumneavoastră, ca lider PSD, din ce ați mai constatat în cu pulsul partidului.

Vasile Dîncu: Din păcate, nu există o relație foarte bună cu premierul Bolojan. Nu este însă aceasta tema principală a noastră. Pe noi ne interesează funcționarea coaliției, nu trebuie să ne să fim prieteni foarte buni. A spus la un moment dat Sorin Grindeanu că nu-și trimite emoticoane cu inimioare sau cu bezele cu ceilalți lideri din coaliție, dar ar trebui totuși, ca să poată funcționa această coaliție, proiectele noastre, ale PSD-ului, să se negocieze în coaliție. Am văzut că au durat vreo șase sau șapte luni.

Loara Ștefănescu: Nu schimbați nimic, domnule ministru Dâncu, în coaliție veți continua la fel cu aceste blocaje. Deci, ce vreți să schimbați?

Vasile Dîncu: Păi, dacă nu se va schimba această situație, având în vedere că vom avea și o decizie colectivă din partea celor care sunt în teritoriu și care suferă de fapt efectele acestei guvernări, atunci vom hotărî dacă mai mergem sau nu mai departe. Asta este până la urmă situația. Nu cred că o să mergem în aceeași situație, în același tango în care noi anunțăm că ieșim, nu se întâmplă nimic, iar anunțăm că ieșim și devenim ținta glumelor de pe Facebook. Că ieșim dimineața, la amiază și seara sau că în fiecare săptămână ieșim de la guvernare, n-o să mai putem să facem acest lucru dacă nu ne vom înțelege. Sigur că se mai întâmplă să se schimbe guverne. Media de viață a unui guvern în Europa este de un an și vreo nouă luni. Deci nu sunt. Mai sunt guverne care duc două-trei cicluri electorale, cum erau înainte.

Loara Ștefănescu: Premierul Bolojan spune că dânsul nu va demisiona, chiar dacă la acest referendum intern, cum îl numiți dumneavoastră la PSD, se stabilește că această coaliție nu mai poate continua cu domnia sa în frunte, care sunt strategiile, care sunt opțiunile?

Vasile Dîncu: Deocamdată, noi nu ne gândim la dispariția guvernului sau la plecarea lui Bolojan, până la urmă este alegerea colegilor noștri de guvernare. Avem o un contract politic în care din care ei mai au mai puțin vreun an până anul viitor, când ar trebui vorba de alegerea lor.

Loara Ștefănescu: E vorba de ce alege PSD, pentru că și dumneavoastră aveți… sunteți într-o filială puternică la Cluj. Care este pulsul? Domnul Grindeanu ne spune că deja e un trend, știe care e pulsul, care e pulsul.

Trend negativ legat de colaborarea cu Bolojan

Vasile Dîncu: E un trend negativ în legătură cu colaborarea noastră cu domnul Bolozan. Evident că dacă ne-am lua după ceea ce ne spun liderii din teritoriu, cel puțin informal, dar și formal, ar fi trebuit să plecăm din acest guvern, să ne retragem din acest guvern. N-am făcut-o încă, pentru că ne gândim că totuși trebuie să găsim o soluție ca să funcționeze, să găsim o soluție de echilibru. Și ați văzut că am încercat de-a lungul timpului, cu riscul de a pierde în imagine, că părem ne hotărâți, părem că încercăm să șantajăm guvernul, dar până la urmă nu se va putea merge la infinit cu această soluție și la un moment dat, dacă nu ne vom înțelege, soluția va fi să ne retragem din Guvern.

Loara Ștefănescu: Să vă retrageți miniștrii din Guvern sau să inițiați o moțiune de cenzură?

Vasile Dîncu: Poate fi o soluție mai greu să faci o moțiune de cenzură împotriva propriului tău guvern, dar dacă vezi că nu funcționează, poți să te retragi. Și aceasta nu este o soluție la care ne gândim în acest moment. Dar poate fi o ultimă soluție, o soluție de, să zicem așa, de ultimă șansă.

Loara Ștefănescu: Adică după 20 aprilie?

Vasile Dîncu: După ce vom vedea în ce evaluează și alții și să sperăm că poate până atunci vom reuși și să punem împreună cu ceilalți colegi din coaliție, să punem împreună proiectele importante la care ne gândim și noi. Nu avem ambiții extraordinare. Am avut un amărât de pachet social, am vrut să vorbim despre, am venit cu niște propuneri de relansare economică, în sensul pentru că noi pe noi ne interesează munca, ne interesează locurile de muncă ale oamenilor. Suntem în partid de stânga, n-a mers. Ne-a trebui vreo nouă luni până să ajungem să discutăm totuși despre asta. Deci sper că vom găsi mai multă înțelegere și la premierul Bologan, și la ceilalți colegi din opoziție.

Loara Ștefănescu: Din coaliție… Așa, poate că din opoziție ce faceți cu AUR? Puteți să vă bazați pe AUR într-o eventuală prezență într-un alt guvern sau nu?

Cere implicarea mai activă a președintelui

Vasile Dîncu: Nu știu dacă… poate că sunt unii care visează la acest lucru. Poate că și de la noi am văzut că și unii de la liberali trimit bezele acolo. În acest moment, în situația în care se află în acest moment AUR-ul ideologic, managerial, ca management politic, este imposibil ca să fie luați într-o coaliție de guvernare. Asta cine se gândește la asta cred că trăiește o mare utopie. Nu se poate face nimic deocamdată cu acest partid.

Loara Ștefănescu: Pe președintele Nicușor Dan îl implicați, se va implica în igurarea unei soluții care să vă scoată din acest impas pe dumneavoastră, cei care sunteți în coaliție?

Vasile Dîncu: Președintele Nicușor Dan trebuie să fie mediator și eu cred că poate fi un mediator. Am văzut că este destul de sigur în declarațiile recente că nimeni nu se schimbă, că totul merge înainte. Sigur că are semnale mai bune decât am eu aici, la Bruxelles, discută mai des, probabil cu liderii politici, dar va trebui în continuare să fie un mediator și sper să se aplece asupra situației din coaliție, pentru că nu prea funcționează coaliția, chiar dacă normal, ca președinte, încearcă să ne liniștească, să dea o imagine de funcționare, de armonie guvernamentală. Dar acest lucru se vede că nu funcționează și probabil că președintele știe asta, dar comunică așa cum trebuie. Sper că în viitor va fi mult mai prezent în ceea ce înseamnă negocierile din coaliție, pentru că se menține echilibru. Cred că dânsul ar putea să mențină echilibru mai bine decât noi, pentru că noi suntem egali.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite