EXCLUSIV Traian Băsescu explică de ce Trump nu va obține nimic de la Xi legat de Iran: N-am dubii!
Sunt lideri internațional care stau cu ochii pe posibile soluții care să ducă la soluționarea conflictului din Iran, în urma vizitei pe care o face Doland Trump în China. Acesta pare un punct cheie al vizitei, deși Trump a luat cu el foarte mulți oameni de afaceri, inclusiv pe Musk, dar și lideri în tehnologie. Fostul președinte Traian Băsescu a analizat pe scurt întâlnirea cu Xi Jinping a liderului american.
Traian Băsescu, fost președinte al României: În primul rând, oamenii de afaceri a luat ca să poată spune am făcut contracte de 400 de miliarde, de 500 de miliarde, deși el face scrisori de intenție, nu contracte și cu care eventual să acopere eșecul întâlnirii cu Xi. El nu va obține nimic de la Xi legat de Iran, ca să fim foarte clari! N-am dubii!
Nu va obține nimic, pentru că Trump s-a băgat într-o capcană din care nu-l poate ajuta nimeni să iasă, iar cei care ar putea să-l ajute nu vor să-l ajute. Că a intrat în Iran cu două probleme: problema regimului, că vrea să-l schimbe și problema instalațiilor nucleare și a uraniului. Și acum stă cu trei probleme cu regimul, cu uraniul și cu strâmtoarea Hormuz. Eu îi spun Hormuz, că așa e pe hărțile maritime.

