EXCLUSIV Sir James Everard, fost nr. 2 militar al NATO: În viitorul apropiat, Europa va fi mai puternică
Tensiunile dintre aliații europeni și președintele american vor întări NATO, nu-l vor slăbi. Declarația a fost făcută de Sir James Everard, fost număr 2 militar al Alianței Nord-Atlantice. Generalul a participat la București la forumul de securitate organizat de New Strategy Center și, într-un interviu acordat lui Adelin Petrișor, a vorbit despre problemele și viitorul celei mai mari alianțe politico-militare a lumii.
Sir James Everard este de părere că stilul neobișnuit al lui Trump a obligat Alianța să facă pași înainte. În primul mandat, președintele american a cerut mărirea bugetelor pentru Apărare, acest lucru s-a întâmplat și este un câștig pentru apărarea colectivă. Cu toate acestea, mulți aliați sunt îngrijorați de relația cu SUA.
Gl.(r.) Sir James Everard, fost adjunct al Comandantului Suprem Aliat: “Poţi să vezi că oamenii sunt îngrijoraţi. Cred că sunt îngrijoraţi pentru că preşedintele Trump nu e genul de politician normal, cu care ne-am obişnuit. Ia repede decizii, îi place să vorbească tot timpul. Cred că preşedintele Trump susţine Alianţa şi oamenii trebuie să aibă încredere în asta.”
Generalul britanic este convins că, pe termen mediu, fricțiunile din ultima vreme vor ajuta Europa.
Gl.(r.) Sir James Everard, fost adjunct al Comandantului Suprem Aliat: “Cred că în 10 ani, dacă facem tot ce trebuie, ba chiar 5 ani, dacă exploatăm noile tehnologii, Europa va fi mai puternică şi cred că asta e important.”
Generalul Ben Hodges, fostul comandant al trupelor americane din Europa, crede și el, că în ciuda retoricii, Donald Trump nu va retrage SUA din NATO. Dar consideră că declarațiile acestuia nu fac bine alianței.
Gl.(r.) Ben Hodges, fost șef al trupelor americane din Europa: “Pentru prima dată, din ce în ce mai multe naţiuni se întreabă dacă SUA ar mai ajuta în cazul în care Rusia ar ataca. Am auzit asta în ultimul an, mai mult ca niciodată. Este periculos pentru că, dacă ruşii cred că nu vom interveni, pericolul creşte. NATO ar exista şi dacă SUA ar hotărî să plece. Ar fi diferit, nu ar avea aceeaşi putere de descurajare nucleară, aceeaşi forţă navală, dar ar depinde de celelalte naţiuni. Şi ar fi pierderea noastră.”
După ce Trump a revenit la Casa Albă, Washingtonul a anunțat că ar putea retrage o parte din trupele din Europa. Recent, după ce cancelarul german a criticat modul în care SUA acționează în Iran, președintele american a anunțat că va retrage din Germania 5000 de oameni.

