EXCLUSIV Mii de tone de deșeuri ard mocnit din decembrie, într-o hală a fostei fabrici de zahăr din Urziceni, județul Ialomița

7 mai 2026, 22:47

Fumul greu este împrăștiat de vânt în toate direcțiile și le face viața un coșmar oamenilor din zonă. Firma care a depozitat deșeurile a fost amendată și obligată să le ridice din hală, însă nici până astăzi nu s-a întâmplat asta. Imaginile dezastrului au fost filmate în exclusivitate de jurnaliștii Știrilor TVR.

Locuitorii din comuna Bărbulești, aflată la 500 de metri de fosta fabrică unde ard deșeuri, sunt sufocați de fumul greu împrăștiat de vânt peste localitate. Oamenii se tem pentru sănătatea lor și a copiilor.

Fosta fabrică de zahăr a ajuns un depozit de deșeuri după ce a intrat în faliment, iar halele au fost fie închiriate, fie vândute.

Odinioară mândria Braganului, fabrica care producea tone de zahăr acum s-a transformat într-un depozit de deșeuri abandonate. Acest fapt dovedește încă o dată neputința statului împotriva mafiei deșeurilor.

Unul dintre chiriașii de pe platforma fostei fabrici de zahăr, o firmă din Ilfov cu profil de tratare a deșeurilor, a depozitat în câțiva ani zeci de tone de deșeuri cumpărate de la colectori la prețuri modice, de 200 de lei tona. Potrivit autorizațiilor de mediu primite, firma trebuia să trateze deșeurile, însă acest lucru nu s-a întâmplat.

Laurențiu Ghiauru, comisar șef Garda de mediu Ialomița: Erau, înainte să înceapă acest incendiu, 7 mii de tone. Au fost 18 amenzi în valoare de 880.000 de lei. Le-am impus să ia absolut toate deșeurile de aici.  

Și prefectura a fost sesizată despre pericolul arderii mocnite din hala fostei fabrici. Potrivit legislației, actualul proprietar, o firmă din Constanța care a cumpărat cele 22 de hectare de teren și hale industriale, nu poate să facă afacerea pe care și-o dorește până nu este ecologizat spațiul. Costurile pentru neutralizarea deșeurilor sunt de ordinul milioanelor de euro. Dar problema urgentă este stingerea incendiului care arde mocnit și poluează două localități, Bărbulești și Urziceni.

Mihai Tănăsescu, prefectul județului Ialomița: Scopul meu principal este să se adune toate aceste gunoaie de aici. Cum s-ar putea aduna? Cel mai simplu ar fi ca proprietarul să-și ia deșeurile de aici. Dar nu sunt ale lui, sunt moștenite. Moștenitorul să le ia de aici.  

Octavian Berceanu, activist de mediu: Cred că nici măcar în prima parte autoritățile nu și-au făcut treaba și nu au o radiografie și o poză clară a ceea ce se întâmplă acolo și acel depozit reprezintă un risc iminent, major pentru sănătatea populației, a mediului și a investițiilor din zonă.  

Poliția a stabilit în urma anchetei că focul la deșeuri a fost pus cu intenție, motiv pentru care există și un dosar penal pentru incendiere. Soluțiile pentru neutralizarea deșeurilor sunt așteptate zilele următoare de la instituția prefectului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă