EXCLUSIV Mărturiile lui Mohammad Emami, disident iranian care trăiește în România de mai bine de 30 de ani
Bombardamentele nu sunt suficiente pentru schimbarea regimului de la Teheran, poporul trebuie să facă asta. Este ceea ce ne-a spus, în exclusivitate, un opozant iranian care trăiește în România de mai bine de 30 de ani. Mohammad Emami face parte din Consiliul Național al Rezistenței Iraniene, un puternic grup de opoziție, care, în urmă cu două decenii, a dezvăluit lumii că regimul ayatollahilor îmbogățește uraniu la Natanz.
Mohammad Emami este în România din 1991. A ajuns în București după ce în Iran a fost închis pentru că s-a opus regimului.
În prezent, este la Strasbourg, unde susține cauza iranielor la Parlamentul European. Speră că ceva se va schimba în țară sa natală, însă nu e convins că bombardamentele americano-israeliene reprezintă soluția.
Iranianul crede că scoaterea din ecuație a ayatollahului Khamenei nu va aduce deocamadată ceva mai bun. Fiul sau s-ar putea să fie și mai înverșunat, pentru că și-a pierdut în atac mai toată familia.
Emami spune cu tristețe că, până acum, regimul de la Teheran a reușit să-i joace pe degete și pe americani, și pe europeni.
Iranianul este convins că fiul șahului nu va fi soluția pentru un nou Iran, în condițiile în care familia sa a făcut foarte mult rău și a facilitat într-un fel venirea la putere a ayatollahului Khomeini.
Mohammad Emami este ferm convins că democrația este singura soluție pentru țara sa natală.

