EXCLUSIV. Emisarul pentru Ape din Olanda mesaj ferm pentru România: Există o mulțime de oameni care nu au un robinet cu apă potabilă
Într-un interviu acordat în exclusivitate TVR ce va fi difuzat în cadrul programului Lumea diplomatică, Emisarul pentru Ape din Olanda a transmis un semnal de alarmă autorităților din România cărora le-a cerut să se asigure că toți oamenii au acces la apa potabilă, sigură și curată deoarece există foarte multe familii care în acest moment nu au în casele lor un robinet cu apă potabilă.
O altă problemă semnalată e poluarea din marile orașe, însă un mare avantaj pe care îl are țara noastră îl reprezintă apele subterane. Potrivit oficialului guvernamental olandez 98% din apele subterene din România nu sunt poluate.
Meike van Ginneken susține că din cauza schimbărilor climatice în următorul deceniu Europa se va confrunta cu și mai multe inundații și e important să existe o strategie încă de acum pentru ca zonele în care se construiesc azi complexe rezidențiale să nu ajungă peste câția ani sub ape.
“Trebuie, de asemenea, să ne asigurăm că nu construim case în zonele noastre inundabile. Știm că peste 20 sau 30 de ani vor fi mai multe inundații decât au fost înainte de schimbările climatice. Atunci haideți să ne asigurăm că nu construim case acum, când putem preconize că vom avea probleme cu inundațiile peste 20 de ani.(…) . În ceea ce privește precipitațiile, observăm că uneori există perioade mai lungi fără precipitații, iar atunci când plouă, plouă mult, mult mai intens. Dacă mă gândesc la țara mea, uneori am impresia că mă aflu într-o țară tropicală cu ploi foarte intense. Nu am văzut niciodată așa ceva în copilăria mea”, a transmis Meike van Ginneken.
Una dintre problemele identificate de experta olandeză este alimentarea cu apă potabilă în unele localități din România.
“Cred că aveți câteva puncte tari în sectorul apei din România. Apa dumneavoastră este destul de curată în multe locuri, deși există provocări legate de poluare pe care trebuie să le abordați. (…) Există probleme în orașele dumneavoastră cu industria dumneavoastră etc. Așadar, cred că primul lucru pe care România trebuie să îl abordeze cu adevărat și pe care îl auzim de la guvernul dumneavoastră este să se asigure că toată lumea are apă potabilă sigură și curată. Există încă o mulțime de oameni care nu au un robinet de apă potabilă, alimentare cu apă curentă în casa lor. Și cred că aceasta este prima prioritate, să vă asigurați că toată lumea are acest lucru. A doua prioritate este să ne asigurăm că există reglementări bune privind poluarea”, a afirmat Emisarul pentru Ape din Regatul Țărilor de Jos.
Meike van Ginneken consideră că România are un mare avantaj atunci când vine vorba de apele subterane.
“Cred că, în primul rând, trebuie să ne gândim la apa pe care nu o vedeți și care este apa din sol. Apele subterane sunt foarte importante ca sursă de apă potabilă, dar și pentru agricultori și industrie. Prin urmare, cred că apa pe care nu o vedem, apa subterană, care este de fapt și cea mai curată apă, 98% din apa subterană din România nu este poluată, este foarte curată, este un mare avantaj. De asemenea, cred că avantajul de a avea Delta Dunării, de a avea zona de coastă (…) trebuie să ne asigurăm că sunt bine gestionate în interesul oamenilor”, a declarat oficialul guvernamental olandez.
Interviul integral cu Emisarul pentru Ape din Regatul Țărilor de Jos va fi difuzat vineri de la ora 22:30 pe TVR Info în cadrul programului Lumea diplomatică realizat de Vlad Ungar.

