EXCLUSIV Băsescu, la TVR Info: Reducerea de personal nu-i nicio reformă a administrației. Reforma presupune comasarea județelor

9 November 2025, 21:45 (actualizat 10 November 2025, 11:53)

Fostul președinte Traian Băsescu a criticat, duminică seară, în emisiunea „Culoarele Puterii” de la TVR Info, modul în care Guvernul prezintă reducerile de personal din administrația locală drept reformă. Potrivit acestuia, adevărata reformă ar presupune reorganizarea teritorială și comasarea unităților administrative.

Nu-i nicio reformă a administrației reducerea de personal. Asta e o optimizare de cheltuieli. Reforma administrativă înseamnă comasarea județelor, regionalizarea – și regionalizarea se poate face fără nicio modificare constituțională”, a declarat Traian Băsescu.

Fostul președinte a explicat că actualul cadru constituțional permite crearea de regiuni mai mari prin comasarea mai multor județe, cu condiția ca noua entitate să fie denumită tot „județ”.

„Este suficient ca acea regiune formată din 3, 4, 5, 6 județe să-i spui județ. Pentru că asta e unitatea administrativă din Constituție. Acele regiuni, le spui județ și ești perfect constituțional”, a precizat el.

Băsescu a subliniat că o reformă reală trebuie să vizeze și comasarea localităților care nu se pot autosusține financiar.

Nu poți să lași la nesfârșit comunități care nu se pot autosusține. Trebuie comasate în așa fel încât să aibă venituri, să plătească salariul primarului, salariul viceprimarului, salariul consilierilor, contabilului, personalului primăriei. Asta ar însemna reformă. Restul e o poveste de reducere de personal”, a spus fostul șef al statului.

El s-a arătat sceptic și în privința planurilor guvernamentale de reducere a personalului cu 10-15% la nivel local, arătând că structura administrațiilor diferă de la o localitate la alta.

„În primul rând, nu vor reduce. Mă întreb cum vor reduce 15% sau 10% în administrația locală în condițiile în care o primărie a descentralizat serviciile, s-au creat companii care unele s-au și privatizat și sunt în contract cu primăria, iar altele au ținut serviciile în interior. Una are 1.000 de salariați, pentru că are salariații în interior, alta are 120, pentru că a externalizat serviciile. Cum reduci 10% în condițiile astea?”, a întrebat Băsescu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite