EXCLUSIV Ambasadoarea Austriei în România: Acum suntem împreună în Schengen, dar trebuie să continuăm să combatem traficul de persoane. Mesaj clar al Austriei pentru securitatea la Marea Neagră
Într-un interviu acordat în exclusivitate TVR ce va fi difuzat vineri de la ora 22:30 în cadrul rubricii Lumea diplomatică, Ambasadoarea Austriei în România a vorbit despre importanța securității din regiunea Mării Negre, dar și despre cum Uniunea Europeană este un vis pentru care merită să luptăm cu toții. Exploatarea gazului din Marea Neagră este în acest moment cel mai important proiect comun al României și al Austriei. ES Ulla Krauss-Nussbaumer a transmis că e nevoie de o consolidare a frontierelor externe ale Uniunii Europene pentru a opri migrația ilegală.
ES Ulla Krauss-Nussbaumer a transmis un semnal clar privind importanța securității în regiunea Mării Negre.
“În opinia noastră, care este misiunea Uniunii Europene în noul context de securitate din regiune? Fiind în România, cel mai important lucru care îmi vine în minte este, evident, regiunea Mării Negre, ca un centru energetic și comercial vital pentru această parte a Europei, dar în mod special pentru întreaga Uniune Europeană. (…) Așadar, o regiune a Mării Negre stabilă și vibrantă pentru comerț, pentru libera navigație, dar în primul rând fără ostilități este într-adevăr în centrul interesului întregii Europe. (…)
Având în vedere că Austria este o țară neutră, obiectivul nostru este și a fost întotdeauna acela de a fi fermi în Occident. Întotdeauna încercăm să fim în centrul dialogului și, fiind între nord și sud și între est și vest, Viena este cumva foarte bine poziționată pentru a fi un centru pentru dialog. Așadar, poziția noastră de țară care nu este membră NATO, dar care este foarte apropiată de NATO de foarte mulți ani, deoarece suntem membri ai Parteneriatului pentru Pace, cred că de aproape 20 de ani, ne va permite să jucăm un rol deplin în provocările viitoare, în măsura în care este posibil”, a declarat Ambasadoarea Austriei în România.
ES Ulla Krauss-Nussbaumer a vorbit despre provocările cu care se confruntă Europa astăzi și a transmis ca Uniunea Europeană este un vis pentru care cu toții merită să luptăm.
“Europa a s-a confruntat dintotdeauna cu provocări și nu am fi Europa dacă nu le-am fi depășit. Iar noi le-am depășit întotdeauna prin cooperare și lucrând împreună. Și cred că aceasta este cea mai importantă lecție pe care o învățăm cu toții din istorie, că împreună suntem puternici și ca Uniunea Europeană este deosebit de puternică. Trebuie doar să ne asigurăm că rămânem atât încrezători cât și rezistenți și să ne consolidăm rezistența internă. Și dacă vom face acest lucru, sunt ferm convinsă că vom depăși toate provocările care ar putea apărea. (…) Așadar, este un vis împărtășit de noi timp de secole și care, în cele din urmă, a devenit realitate, iar pentru un vis merită întotdeauna să lupți și, așa cum am spus mai devreme, cooperarea este cheia succesului și, astfel indiferent de ce ne așteaptă și nu știm niciodată ce ne așteaptă, ne vom descurca împreună”, a afirmat Ambasadoarea Austriei la București.
Ambasadoarea Austriei în România a subliniat ca e important ca țările europene să lupte în continuare cu migrația ilegală.
“Migrația ilegală este într-adevăr o provocare extrem de mare pentru toate țările noastre și foarte semnificativă, iar Austria este una dintre cele mai afectate pe cap de locuitor. Te gândești că nu este atât de mult pentru că întotdeauna vezi cifrele absolute, dar pe cap de locuitor Austria este printre cele mai afectate. (…) La nivel european, este clar că avem nevoie de consolidarea în continuare a frontierelor externe ale UE. Avem nevoie de consolidarea în continuare a cooperării noastre în acest domeniu.
Punctele de frontieră și controalele în zonele de frontieră sunt extrem de importante. (…) Acum suntem împreună în Schengen, dar trebuie să continuăm să combatem traficul de persoane, care este un subiect foarte, foarte important și care este și a fost întotdeauna un subiect foarte, foarte important pentru Austria”, a transmis ES Ulla Krauss-Nussbaumer.
Reprezentanta diplomatică a Austriei în România a evidențiat importanța intrării României în spațiul Schengen.
“Acum sunt foarte fericită pentru toți românii care trăiesc în Austria care sunt foarte mulți și de fapt ei sunt cei mai buni ambasadori ai României în Austria. Mulți dintre ei pot acum să își viziteze cu ușurință familiile peste weekend, deoarece între Viena și Timișoara sunt doar patru ore și jumătate de mers cu mașina, iar acum, în sfârșit, fără control la frontieră, își pot vedea familiile mult mai des decât înainte”, a declarat Ambasadoarea Austriei în România.
ES Ulla Krauss-Nussbaumer a vorbit și despre relația cu noua Administrație de la Casa Albă.
“Fără îndoială, tonul s-a schimbat, putem simți cu toții acest lucru, dar acest lucru nu schimbă relația noastră transatlantică strânsă și foarte importantă, care este în interesul nostru comun. Iar Austria va continua pe această cale. Prețuim parteneriatul nostru strategic esențial cu SUA. Apreciem această relație foarte strânsă și suntem convinși că vechii prieteni pot întotdeauna să depășească momentele dificile, în special atâta timp cât rămân în contact și într-un schimb deschis și sincer, care este întotdeauna important. Așadar, pentru noi, Austria, parteneriatul strategic cu SUA a fost, este și va fi un element strategic central al politicii noastre externe”, a afirmat Ambasadoarea Austriei în România.
Interviul cu Ambasadoarea Austriei în România, ES Ulla Krauss-Nussbaumer, va fi difuzat vineri de la ora 22:30 pe TVR Info în cadrul rubricii Lumea diplomatică.
Interviu realizat în EXCLUSIVITATE pentru Ştirile TVR de jurnalistul Vlad Ungar

