Euro a ajuns la 5,2180 lei. Un nou minim istoric pentru moneda românească, în ziua votării moțiunii de cenzură
Moneda națională s-a depreciat marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2180 lei, în creștere cu 1,82 bani (+0,35%) față de cotația precedentă, de 5,1998 lei, înregistrând un nou maxim istoric.
Este un nou minim istoric pentru moneda românească, în ziua moțiunii împotriva guvernului Bolojan.
De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,4644 lei, în creștere cu 2,68 bani (+0,60%), comparativ cu luni, când s-a situat la 4,4376 lei.
Moneda națională s-a depreciat și în raport cu francul elvețian, calculat de BNR la 5,6974 lei, în creștere cu 3,04 bani (0,54%), față de 5,6670 lei, cotația anterioară.
Gramul de aur s-a scumpit până la valoarea de 653,5812 lei, de la 653,2534 lei, în ședința precedentă.
Președintele Nicușor Dan a dat asigurări în ziua precedentă, că România își va menține stabilitatea macroeconomică, iar ce vedem acum este doar o “furtună trecătoare”.

