EURO 2024: Turcia, calificată în optimi după 2-1 cu Cehia

Turcia, calificată în optimi, la Euro 2024 (Foto: Profimedia Images)
27 iunie 2024, 10:43

Echipa Turciei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins selecţionata Cehiei cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri seara, pe Volksparkstadion din Hamburg, în Grupa F.

Echipa antrenată de italianul Vincenzo Montella a obţinut o victorie controversată, prin golurile marcate de Hakan Calhanoglu (51) şi Cenk Tosun (90+4), în timp ce pentru cehi a punctat Tomas Soucek (66).

Meciul arbitrat de românul Istvan Kovacs a fost unul foarte tensionat, cu 15 cartonaşe galbene şi două roşii, care şi-au pus amprenta asupra desfăşurării jocului, cu un gol contestat şi contestabil al turcilor.

Cehii au avut prima ocazie a partidei, un şut al lui Provod de la 20 de metri (2), respins de portar. David Jurasek (15) a expediat un şut de la 30 de metri, dar Mert Gunok a reţinut.

Cehia a rămas în zece oameni în min. 20, când Barak a primit al doilea cartonaş galben. Pe acest fond a venit şi prima ocazie a turcilor, dar Stanek a reţinut şutul-centrare al lui Barîş Yilmaz (29).

Kenan Yildiz putea primi şi el al doilea cartonaş galben, dar Kovacs a arătat indulgenţă în finalul primei reprize.

Cehia a avut o ocazie mare de a intra la pauză în avantaj, la capătul unui contraatac, dar David Jurasek a şutat în portar (45).

În minutul 51 s-a deschis scorul: Stanek a respins şutul lui Ferdi Kadioglu şi s-a accidentat, dar cum faza a continuat s-a ridicat de pe gazon, cu mâna în aer, cerând întreruperea jocului, însă Hakan Calhanoglu a marcat cu un şut din unghi, cu toată opoziţia goalkeeper-ului ceh.

Stanek a fost înlocuit imediat şi a luat loc pe banca de rezerve cu mâna dreaptă într-o atelă.

Cehia a continuat să lupte, deşi era în inferioritate numerică, era condusă şi avea nevoie de victorie pentru a merge mai departe.

Krejci (64) a avut o lovitură bună de cap, dar Mert Gunok a respins.

Turcia a ratat şansa desprinderii în min. 65, când, la centrarea perfectă a lui Barîş Yilmaz, Arda Guler a luftat din faţa porţii.

În min. 66, Cehia a restabilit egalitatea: la un duel aerian cu Chory, portarul Mert Gunok a scăpat mingea, atacantul ceh a trimis spre poartă, dar Samet Akaydin a respins de pe linie, după care Soucek a expediat mingea în plasă.

Cehia a fost nevoită să rişte tot mai mult şi jocul, unul fragmentat, s-a desfăşurat pe contre. Okay Yokuşlu a şutat peste poartă (87), dar Cenk Tosun a adus golul victoriei, la un =contraatac supranumeric (90+4).

Înaintea EURO 2024, ambele victorii ale Turciei la Campionatul European fuseseră obţinută contra Cehiei, 3-2 la EURO 2008 şi 2-0 la EURO 2016, de fiecare dată în ultimul meic din faza grupelor.

Turcia s-a clasat pe locul secund şi va juca în optimi contra Austriei.