Eugen Teodorovici și Gigi Nețoiu intră în cursa pentru Primăria Capitalei. Ambii candidează ca independenți

16 November 2025, 14:51 (actualizat 16 November 2025, 14:52)

Fostul ministru al Finanţelor, Eugen Orlando Teodorovici și omul de afaceri Gigi Nețoiu şi-au depus candidaturile pentru funcția de primar general al Capitalei. Ambii candidează ca independenţi.

Mâine expiră termenul până la care doritorii se mai pot înscrie în cursa pentru alegerile locale parțiale din 7 decembrie.

În București va fi ales primarul general, funcție rămasă vacantă după ce Nicușor Dan a devenit președintele României. Primarul este ales dintr-un singur tur de scrutin.

”Vin la București cu o viziune de țară, pentru întreaga Capitală. trebuie să înțelegem că a noastră Capitală este practic inima întregi țări. Dacă Bucureștiul nu merge bine, întreaga țară, din păcate, poate să fie afectată”, a transmis Eugen Orlando Teodorovici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite