Emmanuel Macron s-a întâlnit cu Donald Trump, la Casa Albă

Casa Albă, Washington / Pixabay
Casa Albă, Washington / Pixabay
24 February 2025, 19:05 (actualizat 24 February 2025, 20:40)

Preşedintele Emanuel Macron a discutat la Casa Albă cu Donald Trump. Întâlnirea încheiată cu puțin timp în urmă vine pe fondul incertitudinilor legate de angajamentul Statelor Unite faţă de Europa şi Ucraina. Cei doi s-au întâlnit mai întâi în Biroul Oval, unde a avut loc videoconferinţa grupului G7.

Emmanuel Macron, care în primul mandat a lui Donald Trump s-a bucurat de o relaţie bună cu omologul său american, i-a prezentat acestuia planurile europenilor pentru Ucraina. Preşedintele francez a ajuns la Washington cu trei zile înaintea premierului britanic, Keir Starmer. Amândoi au sarcina de a încerca să îl convingă pe Trump să îi readucă pe europeni în jocul diplomatic iniţiat de apropierea bruscă dintre Statele Unite şi Rusia.

DONALD TRUMP – preşedintele SUA: Mã voi întâni cu președintele Zelenski, de fapt va veni sãptãmâna aceasta sau sãptãmâna viitoare sã semneze înțelegerea (pentru mineralele rare). Mi-ar plãcea sã încheiem înțelegerea în Biroul Oval. Da, la un moment dat mă voi întâlni şi cu preşedintele Putin. Nu ştiu când, vorbim, încercăm să rezolvăm această problemă, dar la un moment dat mă voi întâlni cu preşedintele Putin.

EMMANUEL MACRON – preşedintele Franţei: Vreau sã îi mulțumesc președintelui pentru ospitalitate. Am avut o discuție foarte bunã azi dimineațã, la G7 și, pentru al treilea an al acestui rãzboi în Ucraina, cred cã obiectivul nostru comun este sã aducem pacea și o pace solidã, de lungã durată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite