Emisarul pentru SUA, o provocare pentru coaliție. Se caută un politician pentru o comunicare bună cu administrația Trump
Va avea sau nu România un emisar special pentru relația cu State Unite ale Americii? Este întrebarea la care se caută un răspuns în coaliție, după ce președintele interimar al țării, Ilie Bolojan și premierul Marcel Ciolacu au stabilit că nu trebuie schimbat ministerul de Externe, Emil Hurezeanu. Surse susțin că premierul ar agrea varianta unui astfel de emisar, însă o decizie în acest sens ar urmă să fie luată în prima ședință a coaliție.
Marcel Ciolacu, prim-ministrul României: Nu propun schimbări sau neschimbari, cu toate că este atributul meu. Este nevoie de o altă dinamică în relația cu Statele Unite.
Este semnalul pe care îl dădea săptămâna trecută Marcel Ciolacu înainte că discuțiile cu Ilie Bolojan să ducă la păstrarea lui Emil Hurezeanu la conducerea Ministerului de Externe. Potrivit surselor, premierul a pus în discuție înființarea unui post de emisar pentru relația cu SUA. Subiectul ar fi aprins deja spiritele în coaliție.
Vasile Blaga, senator PNL: Problema emisarului special cu statele unite ar mai trebui să rămână pe masă coaliției? Eu n-am crezut că ar fi trebuit pusă vreodată.
Există însă și câteva nume. Ben Oni Ardelean, Robert Sighiartău ori Sebastian Burduja sunt pe lista celor vehiculati în spațiul public că ar putea să refacă relația cu Statele Unite.
Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Nu s-a pus această problemea, eu sunt ministrul Energiei, avem foarte multe proiecte în desfășurare și prioritatea mea este să punem în funcțiune cât mai multe capacități de producție de energie electrică, să exploatăm gazul din neptun deep
Robert Cazanciuc, senator PSD: N-am avut o discuție în cadrul PSD cu privire la o persoană anume, cred că mai întâi ar trebui agreat acest principiu de a avea un reprezentant permanent acolo care să aibă o misiune mai mult decât are un ambasador.
Și în opoziție părerile sunt împărțite.
Gabriel Peiu, senator AUR: Este o măsură disperată la care s-a gândit Ciolacu, pentru că nu vrea să propună președintelui interimar singura măsură rezonabilă care există în toate țările democratice, rechemarea ambsadorului care e clar că nu mai are dialog cu nimeni acolo.
Dumitru Corarnă, deputat independent: Sigur că e nevoie și de un emisar special și în aceste condiții trebuie să găsim o varianta de mijloc că să rămânem în zona de echilibru. Dacă Statele Unite ne abandonează va fi foarte greu să mai rezistăm.
Ionuț Moșteanu, deputat USR: Avem ambasador avem ministru de externe, ei trebuie să-și facă treaba. Sunt doi oameni care nu și-au făcut treaba așa cum ar fi trebuit pentru români și ar fi trebuit schimbați în opinia mea, amândoi.
Președintele și premierul României au convenit să nu facă niciun fel de remaniere până la alegerile prezidențiale.

