Emisarul american Steve Witkoff anunță eșecul negocierilor de la Doha pe tema Gaza și acuză Hamas

Gaza/Foto: Profimedia Images
24 July 2025, 22:20

Emisarul american Steve Witkoff a constatat joi eșecul negocierilor purtate la Doha în vederea obținerii unei încetări a focului în Fâșia Gaza, acuzând faptul că Hamas nu a dat dovadă de bună credință și afirmând că ia în calcul ‘alte opțiuni’ pentru eliberarea ostaticilor, relatează AFP.

Am decis să repatriem echipa noastră de la Doha pentru consultări după ultimul răspuns al Hamas, care arată cu claritate o lipsă de voință de a ajunge la un armistițiu în Gaza‘, a declarat trimisul special pentru misiuni de pace într-un comunicat.

Deși mediatorii au făcut eforturi considerabile, Hamas nu pare să acționeze într-un mod coordonat și nici cu bună credință‘, a spus el, subliniind că SUA și partenerii lor ‘vor lua acum în calcul alte opțiuni pentru a-i readuce pe ostatici acasă și a încerca să creeze un mediu mai stabil pentru populația din Gaza‘.

Steve Witkoff a mai spus că este ‘regretabil că Hamas a acționat atât de egoist’, reafirmându-și pe de altă parte voința de ‘a pune capăt acestui conflict și a institui o pace durabilă în Gaza’.

Anterior, Israelul a anunțat rechemarea pentru consultări a negociatorilor săi angajați în Qatar în discuții cu Hamas.

Miercuri, mișcarea islamistă palestiniană a anunțat că a răspuns unei propuneri de 60 de zile de armistițiu în Fâșia Gaza, în contextul în care presiunea internațională se intensifică pentru a pune capăt unei perioade de doi ani de război devastator în Gaza.

Casa Albă a anunțat miercuri că Steve Witkoff s-a deplasat în Europa pentru a discuta despre situația din Gaza fără a dezvăluit destinația sa precisă. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite