Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională – o combinație de Geografie și TIC
Programa pentru opționalul ‘Ora de GIS’ a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, Ministerul Educației și Cercetării.
Disciplina se află la intersecția dintre Geografie și Tehnologia informației și a comunicațiilor, însă deschide învățarea și către mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală și cetățenie digitală.
Opționalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real și umanist, toate specializările.
Durata opționalului este de o oră pe săptămână, pe durata unui an școlar.
”Ora de GIS’ – opționalul în care harta devine laborator, telefonul devine instrument de explorare, iar datele despre comunitate devin punctul de plecare pentru soluții este o disciplină pentru elevii care vor să învețe practic, să lucreze cu tehnologia și să înțeleagă mai bine spațiul în care trăiesc’, afirmă sursa citată.

