Un elev de 15 ani a folosit un spray lacrimogen în liceu. 29 de copii au fost transportați la spital. Tatăl băiatului spune că acesta a vrut să se apere
A fost alertă la un colegiu tehnic din București. 29 de elevi au fost transportați la spital, după ce în școală a fost folosit un spray iritant. 33 de adolescenți au fost evaluați medical pe loc. Mai mult de 10 ambulanţe ale serviciilor de urgență au fost alertate și au ajuns la fața locului. Martorii spun că totul a pornit de la un conflict între colegi. Elevul care a folosit un spray lacrimogen a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
Detalii cu impact emoțional. Si nu uitați, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor.
Incidentul a avut loc în jurul orei 10:30, la Colegiul Dimitrie Leonida din Capitală. Un elev de 15 ani ar fi intrat în incinta școlii cu un spray lacrimogen. Holul era îngust, iar gazul s-a propagat foarte repede și a afectat toți elevii din apropiere. Directoarea școlii a sunat imediat la 112.
Potrivit unor surse, băiatul care a dat cu spray este în clasa a IX-a și ar fi avut un conflict cu un băiat din clasa a XI-a.
Tatăl băiatului susține că fiul său e în realitate victima unui grup de băieți mai mari, care l-ar fi agresat.
Erau vreo patru cinci, mi-a zis, el era cu spatele la un zid, apoi au venit încă 20, l-au înconjurat au început să dea cu palmele în el, să-l lovească. O să mergem la IML să demonstreze loviturile. De disperare având ala în buzunar, s-a ridicat, nu și-a mai dat seama în cine dă, cum dă. S-a dus în cancelarie să explice situația, să îi ia cineva apărarea, nimeni nu l-a băgat în seamă. L-au incriminat toți că a dat el cu spray, că ar fi fost vinovat, spune tatăl băiatului.
Băiatul ar fi avut la el sprayul pentru a se apăra de câini, susține tatăl.
Dar și elevii martori spun că profesorii au intervenit abia după un sfert de ora. A venit atunci și directoarea, care a sunat la 112.
Poliţiştii au întocmit dosar penal, din oficiu, pentru săvârşirea infracţiunilor de tulburarea ordinii şi liniştii publice, portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase şi lovire sau alte violenţe, în cazul elevului de 15 ani care a folosit un spray lacrimogen la Colegiul Tehnic “Dimitrie Leonida” din Capitală.
“Cercetările sunt continuate de poliţişti din cadrul Serviciului Siguranţă Şcolară, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2”, a informat, marţi, Biroul de presă al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB), potrivit Agerpres.
29 de copii au ajuns la spital
Daniel Vasile, purtător de cuvânt ISU Bucureşti: Au fost concentrate în mod progresiv opt ambulanțe SMURD, patru de la Serviciul de Ambulanță București Ilfov, echipaje de CBRN, autospeciale pentru transport victime multiple și alte resurse necesare pentru gestionarea situației. Au fost 33 de copii care au necesitat evaluare medicală, care prezentau simptome specifice: greață, vărsături.
29 dintre copiii evaluați pe loc de paramedici au fost trimiși la spital, 16 la Grigore Alexandrescu și 13 la Marie Curie. În unitățile medicale au fost supuși altor investigații.
Mai mulți copii au avut nevoie de perfuzii și de internare pentru câteva ore, potrivit medicilor. Imediat după incident, la Colegiul Tehnic au fost dispuse și alte măsuri.
După incident, la școală au fost dispuse și alte măsuri.
Elena Ștefan, purtător de cuvânt, Inspectoratul Şcolar a Municipiului Bucureşti: S-a recurs la evacuarea parțială a claselor a noua. Au pază asigurată, dar după cum știți nu-i putem percheziționa.
Dar elevii sunt nemulțumiți de modul în care a fost gestionată situația.
O elevă povestește că elevii au fost lăsați să intre prin zona în care s-a dat cu spray.
Șocați, părinții spun că se tem pentru siguranța copiilor lor. Mai ales că nu ar fi prima dată când în acest liceu au loc acte de violență
În urma incidentului se desfășoară o investigație a poliției și o anchetă internă a școlii.
Datele oficiale arată că violența în școli e în creștere. În anul școlar 2021 – 2022, s-au înregistrat peste 9700 de acte de violență în școlile din România, cu două mii de cazuri mai multe decât în anul școlar 2019 – 2020.
Atenție, la numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor.
Potrivit medicului coordonator al Unității de Primiri Urgențe, Denis Stănescu, acest spray putea să fie periculos, însă copiii doar au inhalat substanța, nu au primit acel spray în față.
Doi elevi dintre elevii care sunt în continuare la spital primesc îngrijiri și le-au fost puse perfuzii. S-a întâmplat acest lucru pentru că aveau istoric de alergii, ceea ce ar fi putut să ridice probleme.
Denis Stănescu, coordonator UPU Marie Curie: Astăzi, de la ora 11:00 au fost aduși un grup de 13 copii, care au fost expuși la un spray toxic, de autoapărare. Copiii au inhalat substanța respectivă. Au fost aduși unii doar pentru a verifica că sunt în regulă după expunerea respectivă. Alți copii au prezentat tulburări respiratorii de tip tuse și senzație de lipsă de aer.
Prefectul Capitalei, Rareş Hopincă, solicită Primăriei Sectorului 2 o anchetă administrativă în urma incidentului.
“Referitor la incidentul petrecut în această dimineaţă, la Colegiul Tehnic Dimitrie Leonida, unde mai mulţi elevi au fost intoxicaţi, după ce un licean a pulverizat cu spray paralizant, solicit de urgenţă Primăriei Sectorului 2 şi conducerii unităţii să demareze o anchetă administrativă şi să prezinte public modul în care persoanele şi firmele responsabile cu asigurarea pazei în unitatea de învăţământ şi-au îndeplinit atribuţiile”, a scris Hopincă, marţi, pe Facebook.
El a punctat că autoritatea publică locală “are obligaţia de a asigura un climat de siguranţă în şcoli”.
“Acest incident trebuie tratat cu responsabilitate şi fermitate, iar cei vinovaţi trebuie traşi la răspundere. Autoritatea publică locală are obligaţia de a asigura un climat de siguranţă în şcoli pentru elevi şi pentru cadrele didactice”, a adăugat prefectul.
La numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiiilor.

