Elevi blocați în Dubai, ajutați de Cosmin Olăroiu. Antrenorul, exclusiv la TVR: Sunt niște copii, totuși, într-o țară străină. Mă bucur că sunt bine
Vineri dimineață ajunge la București primul zbor de repatriere, organizat de autoritățile române, dar finanțat în mare parte cu bani europeni. Cursa vine din Oman și aduce acasă copiii rămași blocați în Dubai în ultimele zile. Printre ei, și grupul de elevi și profesori ajutați de antrenorul Cosmin Olăroiu, actualul selecționer al Emiratelor Arabe Unite. Le-a oferit cazare și masă, iar acum ne-a vorbit în exclusivitate despre această situație.
Zece elevi de la Colegiul Național “Petru Rareș” din Suceava au plecat în Dubai săptămâna trecută, însoțiți de patru profesori de la același liceu.
După blocarea spațiului aerian, ei au primit cazare și masă gratuite de la Emiratele Arabe Unite, însă apoi au rămas pe cont propriu. Ajutorul a venit de la antrenorul Cosmin Olăroiu.
Băiatul meu mi-a spus. Văzuse la știri că un grup de elevi a avut probleme. Am luat legătura cu dnul consul, știa de acel grup, și am mers împreună cu el la ei și am rezolvat ce era de rezolvat. Mă bucur că sunt bine, a povestit Cosmin Olăroiu.
Laura Salciuc, profesoară însoțitoare: Implicarea domnului Olăroiu este un gest de înaltă responsabilitate civică și solidaritate umană. Vreau să spun că această contribuție nu a fost doar ajutor material, ci și un puternic mesaj de susținere și speranță.
Elevii și profesorii lor au reușit să plece cu autocarul spre Oman. De acolo, un avion îi aduce acasă.
Și în Dubai e mai liniște acum, a spus antrenorul Cosmin Olăroiu pentru Știrile TVR: Sunt niște copii, totuși, într-o țară străină. Familiile sunt în România, urmăresc la știri, nu știu ce se întâmplă, vă dați seama ce emoții, ce stare proastă poți să ai. În ultimul timp situația e OK. Este liniște și cred că ușor-ușor se reia cursul normal al vieții.
Grupurile de copii au prioritate la cursele aeriene pe care autoritățile le organizează, a anunțat ministra de Externe, Oana Ţoiu: Avem atenție deosebită și prioritate pentru grupurile de copii care au venit în excursii organizate împreună cu școala sau cu profesorii. În acest moment, în Emirate avem câteva sute de minori.
Și ceilalți elevi care au rămas blocați în Dubai timp de mai multe zile încep să revină în țară în cursul nopții și al zilei următoare.

