Elena Rîbakina, finalista de anul trecut, a fost eliminată în turul doi la Australian Open, după cel mai cel mai lung tie-break din istorie la fete, într-un Grand Slam
Jucătoarea de tenis kazahă Elena Rîbakina, finalista de anul trecut și câștigătoare a turneului de la Brisbane fără set pierdut, în finală cu Aryna Sabalenka, a fost eliminată joi într-un meci incredibil din turul doi la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem la anului, de rusoaica Anna Blinkova, locul 57 WTA.
Pentru Anna Blinkova a fost cea mai mare victorie a carierei – nu învinsese niciodată o jucătoare clasată pe locul 3 mondial. După numeroase răsturnări de situație și mingi de meci salvate și de o parte și de cealaltă, rusoaica de 25 de ani și-a păstrat cumpătul și a învins-o pe fosta campioană de la Wimbledon într-un tie-break record de 42 de puncte, 6-4 4-6 7-6(20).
Rîbakina și Blinkova au doborât astfel recordul deținut de Ana Bogdan și Lesia Tsurenko la turneele de Grand Slam, care au jucat în 2023 un tiebreak de 38 de puncte la Wimbledon (a fost 20-18 pentru ucraineancă).
Blinkova (57 WTA) a câștigat primul set cu 6-4, iar Rîbakina s-a impus cu același scor în setul secund.
Setul decisiv a intrat în istoria tenisului feminin. Blinkova a condus cu 3-1 și 4-2, dar kazaha a recuperat, salvând și două mingi de meci la 5-6. Rusoaica a ratat alte șapte mingi de meci în tiebreak, în timp ce a treia jucătoare a lumii a ratat și ea șase oportunități de a încheia meciul. Anna Blinkova a fost cea care a reușit să obțină victoria, după două ore și 48 de minute de joc, scor 22-20.
În turul următor, rusoaica o întâlnește pe italianca Jasmine Paolini (favorită 26), care a trecut de Tatjana Maria (42 WTA), scor 6-2, 6-3.
Blinkova și-a egalat cea mai bună performanță la turneele de Grand Slam, unde a mai ajuns în turul trei la Roland Garros (2019, 2023) și Wimbledon (2023).
Elena Rîbakina, una dintre favoritele la titlu, rămâne la Australian Open cu finala de anul trecut, când a fost învinsă de Aryna Sabalenka, scor 4-6, 6-3, 6-4. Kazaha, care a câștigat primul titlu WTA din carieră la București, în 2019, este campioana de la Wimbledon din 2022.

