Ediția 27 a Festivalului Internaţional George Enescu a debutat cu o compoziţie semnată Dan Dediu. București, capitala muzicii clasice timp de patru săptămâni

25 august 2025, 14:14

A început Festivalul Internaţional George Enescu, cel mai important eveniment cultural organizat în România, și care transformă Bucureştiul, timp de 4 săptămâni, în capitala muzicii clasice. Concertul de deschidere a început cu o primă audiţie absolută, o compoziţie semnată Dan Dediu.

A douăzeci și șaptea ediție a Festivalului George Enescu a debutat cu o creație în premieră absolută, un concert pentru orchestră semnat de compozitorul Dan Dediu. Anul acesta, care marchează 70 de ani de la moartea lui George Enescu, pe scenele festivalului urcă 4.000 de artiști din 28 de țări.

Gigi Căciuleanu, coregraf, dansator: Emoția este ca întotdeauna, la orice spectacol, minunată, în primul rând pentru că e o întâlnire cu publicul pe care o așteptăm, pregătim și, până la urmă, uite că suntem în momentul zero, când începe.

Sunt prezente la această ediție orchestre legendare, ca Orchestra Națională a Franței sau Filarmonica Cehă, dar și tineri virtuozi la început de carieră.

Rodica Mandache, actriță: Indiferent cum suntem, ce greșim sau oricât de modești am fi, în clipa când e Festivalul Enescu, deodată găsim un inel cu briliante pe deget. Festivalul Enescu este inelul nostru cu briliante.

Ediția 2025 lărgește aria de desfășurare a Festivalului Enescu în mai multe orașe din România: Iași, Cluj-Napoca, Timișoara, Sibiu, Brașov, Constanța și altele.

Inițiat în 1958, Festivalul George Enescu a adus de-a lungul timpului în fața publicului orchestre prestigioase, ca Filarmonica din Viena, sub bagheta lui Sergiu Celibidache, și cele mai cunoscute nume din muzica clasică. Printre ele: Arthur Rubinstein, David Oistrakh, Marta Argerich sau Dan Grigore.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite