Echipa națională: Lucescu în război cu contestatarii și deranjat de meciul cu Moldova
Selecționerul echipei naționale de fotbal a stat doar câteva minute la conferința de presă înaintea meciului amical cu Moldova, părăsind sala în semn de protest față de cei care îl critică.
Mircea Lucescu nu a dorit să dialogheze prea mult cu jurnaliștii la întâlnirea care a prefațat partida România – Moldova, programată joi de la ora 21:00 la București pe Arena Națională.
Ca și la precedenta acțiune a echipei naționale, tehnicianul în vârstă de 80 de ani s-a declarat foarte deranjat că tricolorii trebuie să dispute un joc amical înaintea unei partide oficiale din prelminariile CM, întâlnirea cu Moldova având loc cu trei zile față de meciul capital cu Austria.
„Nu știu cu ce ne ajută acest meci, doar în sensul în care le putem da altor jucători posibilitatea să joace. Nu poți spune că după meciul cu Moldova, pe un teren greu, te refaci în două zile pentru meciul de duminică. Deci nu… încurcă foarte tare! Cinci-șase jucători trebuie să-i las deoparte, să fie proaspeți pentru meciul cu Austria, care contează enorm! De ce s-a făcut meciul ăsta, dacă nu pot da posibilitatea noilor jucători să joace? Să-i introduc direct cu Austria? Nu se poate face așa!”, s-a plâns Lucescu.
El crede totuși că Moldova va fi un adversar dificil: „I-am văzut pe moldoveni jucând cu Italia, puteau să câștige acel meci în deplasare. Nu este o echipă slabă. Am văzut și meciul cu Israel, iar Israel are jucători cu valoare individuală superioară”.
Horațiu Moldovan, „desființat”
Titular în ultimele meciuri ale naționalei, portarul Horațiu Moldovan nu a mai fost convocat de Mircea Lucescu. Mai mult, selecționerul l-a criticat în termeni duri pe goalkeeperul lui Oviedo pentru gafele din meciurile cu Canada și Cipru, anunțând că va reveni la lot numai după ce va ajunge titular la echipa spaniolă.
„Ce a făcut Moldovan cu Canada… Nu s-a gândit ce consecințe poate avea. La echipa națională trebuie să fii super-responsabil. Noi am pierdut… Să pierzi cu Bosnia cum am pierdut noi, este inacceptabil. E vina mea că l-am folosit pe Moldovan, el nejucând la Oviedo.
Golul doi cu Cipru este din vina lui. Nu avea voie să facă așa ceva, să scoată echipa. Noi trebuia să ținem mingea și ei să n-o mai vadă până la final, că ei nu făceau pressing. El, cu degajarea aia, a destabilizat mijlocul. Poți să faci asta dacă dai mingea la 20 de metri de poarta adversă, dar el o dă doar la jumătate.
El știa că nu are voie, i-a fost atrasă atenția că nu are voie. Aveam 2-0, nu trebuia să ieșim cu pase lungi, ceva ce nu mi-e specific mie și ceva ce nu o să accept niciodată. Dacă ai jucători de viteză, da, ieși cu pase lungi, altfel nu! Trebuie făcut totul cu minte, nu la întâmplare”, a punctat Lucescu.
Ianis Hagi, căpitan la revenire
Prezent la conferița de presă, mijlocașul Ianis Hagi a fost anunțat în direct de selecționer că va purta banderola de căpitan la meciul de joi seara, în care va debuta pentru tricolori fundașul israelian cu origini românești pe linie maternă, Lisav Eissat de la Maccabi Haifa.
După aproximativ 12 minute de la începerea conferinței, Mircea Lucescu s-a ridicat brusc de la masă și a părăsit sala, spunând: ”Altceva? La revedere, băieți! Gata, la revedere! Știi de ce fac asta? Ca să mă mai înjure ăia că nu vreau să răspund la întrebări”.
Transferat recent la echipa turcă Alanyaspor unde a impresionat deja, Ianis Hagi crede că o victorie cu Moldova va conta pentru moralul tricolorilor înainte de partida cu favorita grupei H din preliminarii, Austria.
„Am lucrat anumite lucruri săptămâna asta, sperăm să le putem aplica și să le ducem și în următorul meci. Sunt două partide diferite. Este un prim meci important pentru noi, pentru moral. Îi respectăm pe cei din Moldova, dar vrem să câștigăm. Mai sunt trei meciuri, vrem trei victorii și apoi depindem de celelalte rezultate. Sperăm să ne clasăm cât mai sus”, a arătat Hagi.
El crede că ploile din ultimele zile nu ar trebui să fie un impediment pentru tricolori: ”Eu sunt obișnuit cu astfel de vreme după ce am jucat cinci ani în Scoția. Sper să reziste terenul, sper să fie vreme bună joi, să vină suporterii la stadion, să plece fericiți acasă, după o victorie. Noi vrem să câștigăm, ăsta e obiectivul la fiecare meci, fie că e oficial sau amical”.
LOTUL ROMÂNIEI PENTRU MECIURILE CU MOLDOVA ȘI AUSTRIA:
Portari – Ionuț Radu (Celta Vigo), Ștefan Târnovanu (FCSB), Răzvan Sava (Udinese).
Fundași – Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Cristian Manea (Rapid), Andrei Burcă (Yunnan Yukun), Virgil Ghiță (Hannover), Bogdan Racovițan (Rakow), Mihai Popescu (FCSB), Lisav Eissat (Maccabi Haifa), Alexandru Chipciu (”U” Cluj), Raul Opruț (Dinamo), Kevin Ciubotaru (Hermannstadt).
Mijlocași – Marius Marin (Pisa), Vladimir Screciu (”U” Craiova), Răzvan Marin (AEK Atena), Vlad Dragomir (Pafos), Dennis Man (PSV Eindhoven), Olimpiu Moruțan (Aris Salonik), Ianis Hagi (Alanyaspor), Florin Tănase (FCSB), Cătălin Cîrjan (Dinamo), Ștefan Baiaram (”U” Craiova), Valentin Mihăilă (Rizespor), Alexandru Dobre (Rapid).
Atacanți – Louis Munteanu (CFR Cluj), Daniel Bîrligea (FCSB), David Miculescu (FCSB).
Preliminariile CM 2026, grupa H:
România – Bosnia-Herțegovina 0-1, Cipru – San Marino 2-0, San Marino – România 1-5, Bosnia-Herțegovina – Cipru 2-1, Bosnia – San Marino 1-0, Austria – România 2-1, România – Cipru 2-0, San Marino – Austria 0-4, Austria – Cipru 1-0, San Marino – Bosnia 0-6, Cipru – România 2-2, Bosnia – Austria 1-2.
Clasament grupa H
1.Bosnia 5 4 0 1 11-3 12 p
2.Austria 4 4 0 0 9-2 12 p
3.România 5 2 1 2 10-6 7 p
4.Cipru 5 1 1 3 5-7 4 p
5.San Marino 5 0 0 5 1-18 0 p
Meciuri rămase de jucat:
Austria – San Marino, Cipru – Bosnia (9 octombrie), San Marino – Cipru, România – Austria (12 octombrie), Cipru – Austria, Bosnia – România (15 noiembrie), Austria – Bosnia, România – San Marino (18 noiembrie).

