„Duşmance ale poporului” o nouă expoziție la MNIR, dedicată femeilor victime ale represiunii comuniste
La 18 ani luptă în munţi, la 21 este prinsă de Securitate, la 22 este condamnată la 20 de ani muncă silnică, la 33 de ani este eliberată. Aceasta este pe scurt povestea Aristinei Pop-Săileanu, una din zecile de femei prezentate în expoziţia de la Muzeul Național de Istorie a României.
„Duşmance ale poporului” este o expoziţie dedicată femeilor victime ale represiunii comuniste din România.
Proiectul curatorial aduce în faţa publicului portretele a 71 de femei care au fost reţinute în perioada comunistă din raţiuni politice şi care au fost catalogate de regimul comunist drept „duşmani ai poporului” din cele mai variate motive: pentru că avuseseră legături cu Occidentul, fiind acuzate de „înaltă trădare”, pentru că făcuseră parte din rezistenţa anticomunistă din munţi sau pentru că se opuseseră ca pământurile să le fie confiscate în timpul procesului de colectivizare, iar unele dintre ele devenit victime pur şi simplu pentru că erau mamele, soţiile, fiicele sau surorile unor persoane considerate periculoase de către regim.
Pe lângă cele 71 de victime-femei, într-o secţiune denumită „Cele mai tinere deţinute” sunt prezentate şi câteva cazuri de fetiţe care au cunoscut detenţia politică în perioada comunistă, fie pentru că s-au născut în închisoare, mamele lor fiind însărcinate în momentul arestării, fie pentru că au fost reţinute împreună cu părinţii.
În acelaşi timp, cu ajutorul fragmentelor din memorialistica de detenţie sau al obiectelor realizate în închisori, expoziţia redă şi aspecte ale regimului penitenciar, arătând calvarul prin care au trecut aceste femei.
Expoziţia „Duşmance ale poporului” este un proiect al Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, România, găzduită de MNIR în perioada decembrie 2025 – februarie 2026.

