După temperaturi de vară, vremea începe să se răcească. Un vortex polar ar putea aduce mai devreme iarna în Europa

21 September 2025, 18:33

Vremea ne-a răsfățat și în acest weekend cu temperaturi de vară. Cel mai cald a fost în vest și în sud, unde maximele au depășit 30 de grade Celsius. De la mijlocul săptămânii viitoare toamna își intră serios în drepturi. Ziua, temperaturile vor fi mai mici și cu 10 grade Celsius față de cele de acum. Iar șansele ca vremea calda să revină sunt mici.

În mijlocul zilei, soarele strălucea puternic pe cer, în vestul și sudul țării. Izolat, temperaturile maxime resimțite au depășit 34 de grade Celsius, chiar dacă în calendar e toamnă. Săptămâna începe tot cu vreme de vară.

Iris Răducanu, meteorolog ANM: În zilele următoare se va menține vremea caldă, frumoasă ca aspect, cu un cer senin, temperaturi de până la 31-32 de grade, asta prin vestul țării, în capitală 27-28 de grade. Cele mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei pe litoral, 23 de grade.

Vreme mult mai caldă în următoarele zile. Din 25 septembrie se răceşte semnificativ şi apar ploile

Vremea va fi frumoasă şi mult mai caldă decât în mod obişnuit în următoarele zile, în cea mai mare parte a ţării, însă spre sfârşitul săptămânii se va răci semnificativ, iar probabilitatea de ploaie va fi ridicată, potrivit prognozei emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) valabile până la 28 septembrie 2025.

Până miercuri, ploile lipsesc din peisaj. Însă, în mijlocul săptămânii un front de aer rece aduce schimbări în toată țara.

Iris Răducanu, meteorolog ANM: Miercuri pe parcursul zilei vom avea ceva precipitații, averse slabe cantitativ în zona Moldovei, pe la munte. Însă de joi, jumătatea de vest a țării, local, vom avea parte de averse însoțite posibil și de descărcări electrice. În partea de est, de sud, de centru vom avea temperaturi apropiate de normele perioadei, undeva în jurul a 15 grade prin nordul Moldovei, până la 22-23 de grade prin sudul țării.

Șansele ca vremea de vară să mai revină sunt mici. Specialiștii urmăresc deja evoluția unui vortex polar care este în plină formare deasupra Arcticii și care ar putea aduce mai devreme iarna în Europa.

Deocamdată, în România nu e loc de îngrijorări.

Iris Răducanu, meteorolog ANM: Ceva precipitații mixte este posibil să fie undeva spre finalul săptămânii, dar la altitudini foarte mari la munte. În rest, nu e cazul să ne facem griji pentru iarnă.

Deocamdată, în multe orașe din țară încep probele pentru pregătirea instalațiilor de încălzire din apartamente. Mai ales că nopțile vor fi din ce în ce mai reci.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă