După Serbia, şi Suedia cere cetăţenilor săi să părăsească Iranul

Teheran, Iran / Sursa: Profimedia images
21 February 2026, 14:30 (actualizat 21 February 2026, 14:50)

Serbia şi Suedia şi-au îndemnat sâmbătă cetăţenii să părăsească Iranul, pe fondul posibilităţii unor atacuri aeriene americane asupra Republicii islamice, potrivit AFP.

Invocând “tensiuni în creştere şi riscul deteriorării situaţiei de securitate”, Belgradul “a recomandat ca toţi cetăţenii Republicii Serbia care se află în Republica Islamică Iran să părăsească ţara cât mai curând posibil”, potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe din Serbia, notează Agerpres.

La Stockholm, ministrul suedez de externe, Malmer Stenergard, a transmis prin intermediul platformei X un “apel ferm către cetăţenii suedezi aflaţi în prezent în Iran pentru a părăsi această ţară”, precum şi “de a evita orice călătorie în Iran”.

Serbia recomandase deja cetăţenilor săi la mijlocul lunii ianuarie să părăsească Iranul şi să evite deplasările în această ţară.

Iranul a făcut cunoscut vineri faptul că doreşte un acord “rapid” cu SUA, la o zi după ultimatumul lansat de preşedintele american Donald Trump, care a lăsat să planeze ameninţarea unei intervenţii militare.

Cele două ţări, aflate pe poziţii adverse, au avut discuţii la începutul săptămânii, dar preşedintele american a spus joi că îşi acordă între “zece şi 15 zile” pentru a decide dacă un acord cu Teheranul este posibil sau dacă, dimpotrivă, va recurge la forţă.

Programul nuclear iranian se află în centrul disputelor dintre Washington şi Teheran.

SUA au desfăşurat în regiune un important dispozitiv militar naval şi aerian, mai întâi ca reacţie la reprimarea sângeroasă a mişcării de protest de la începutul lunii ianuarie de către regimul iranian, apoi pentru a se ajunge la un acord cu autorităţile iraniene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite