După creșterile record ale Dunării în Ungaria, hidrologii români supraveghează debitul fluviului și starea digurilor
La Porțile de Fier I, lacul de acumulare a fost golit pentru a putea prelua unda de viitură de pe Dunăre, iar digurile sunt monitorizate. Potrivit prognozelor optimiste ale hidrologilor, unda din Ungaria nu se va suprapune peste debitele mari înregistrate în această perioadă în România.
În dreptul orașului Orșova, din județul Mehedinți, nivelul fluviului este mult sub cel dintr-o perioadă cu debite scăzute.
Operatorii care gestionează barajul de la Porțile de Fier I au deschis deversoarele și au golit lacul de acumulare, ca să preia volumul mare de apă așteptat. Localnicii sunt obișnuiți cu situația.
Dacă la Orșova nivelul lacului de acumulare a scăzut în urma golirii, între cele două baraje de la Porțile de Fier I și II atinge un nivel maxim. Iar volumul de apă care intră în țară la Baziaș este deversat la Porțile de Fier II.
Fluviul a atins marți un debit de 9000 de mc/s, dar acum e în scădere.
Hidrologii spun că, potrivit prognozelor și datelor din acest moment, unda de viitură de la Budapesta nu va afecta România.

