Dunărea, repopulată cu sturioni: mii de puieţi au fost eliberaţi în apele fluviului
Braconajul rămâne cel mai mare dușman al sturionilor, în România. O arată atât statisticile poliției, cât și acțiunile Gărzii Naționale de Mediu, care au capturat zeci de exemplare din speciile periclitate, în perioada prohibiției piscicole din perioada aprilie-iunie. Este vorba despre specii care fac parte din familia sturionului: morun, nisestru, cega și păstrugă. Astăzi, câteva mii de exemplare de puieți au fost eliberate în Dunăre.
La stația de monitorizare a speciilor migratoare de la Tulcea au fost aduse familii de nisetru și păstrugă și apoi au fost eliberate, pe rând, în Dunare. Un pui de nisetru, în vârstă de un an, a fost eliberat și de echipa TVR.
De altfel, pe cursul Dunării, în ultimii 19 ani au fost făcute mai multe repopulari cu puieti ale speciilor aflate in pericol de disparitie si ale celor intens pescuite la noi: crab, stiucă, somn, salău. Programul de repopulare cu sturioni a început în 2005 și de atunci circa 650.000 de puieți au fost trimiși în Dunăre.
Dar în ciuda eforturilor depuse, braconajul continuă să fie o problemă.
Zilnic, în plasele braconierilor ajung exemplare mature de morun, nisetru, cega sau păstrugă. Femelele sunt căutate pentru icrele negre care se vând cu peste 1.000 de euro kilogramul.
Sunt doar câteva dintre ilegalitățile descoperite de autorități în timpul controalelor făcute în ultimele două luni, în Deltă, Dunăre și Marea Neagră, în perioada prohibiției piscicole.
Pescuitul sturionilor a fost pentru prima dată interzis în 2006, pentru o perioadă de 10 ani, pentru că într-un final să fie interzis total. Prohibiția se aplică și pentru toate celelalte specii din Dunăre: cegă, morun, nisetru, păstrugă şi viză. Este ilegală şi vânzarea cărnii sau a icrelor acestor peşti.

