Două nave comerciale, escortate de americani prin Strâmtoarea Ormuz. SUA nu vor să reia ostilitățile, dar sunt pregătite
Efortul militar american în Strâmtoarea Ormuz este defensiv și temporar, a explicat șeful Pentagonului răspunzând astfel acuzațiilor aduse de Iran privind încălcarea armistițiului. Prin ”Proiectul Libertate” două nave, blocate în zonă încă din martie, au putut trece sub ghidajul americanilor prin strâmtoare, în siguranță. În cursul dimineții, Gardienii Revoluției, care pare că dețin și controlul politic al Iranului, anunțau o rută prin apele teritoriale avertizând că orice ambarcațiune va trece prin strâmtoare va fi lovită.
Marți dimineață au trecut prin Strâmtoarea Ormuz două nave comerciale în deplină siguranță. Pete Hegseth a anunțat că există o rută sigură pentru navele comerciale. Sunt peste 22 de mii de marinari blocați în Golf în acest moment, iar armata americană încearcă să asigure ieșirea lor din regiune.
Pete Hegseth, șeful Pentagonului: Preferăm ca aceasta să fie o operaţiune paşnică, dar suntem gata să ne apărăm oamenii, navele, avioanele şi această misiune fără nici o ezitare. Stabilizăm situaţia pentru ca, din nou, comerţul să-şi reia cursul, dar ne aşteptăm ca naţiunile lumii să intervină.
Dan Caine, șeful statului major SUA: Punctele verzi şi cele albastre sunt navele comerciale şi petrolierele şi SUA au stabilit o prezenţă semnificativă în strâmtoare pentru a deschide ruta comercială.
Șeful Pentagonului a subliniat că operațiunea din strâmtoare nu a pus capăt armistițiului chiar dacă portavionul USS Bush a intrat în Golful Persic pentru a sprijini blocada navală și Proiectul Libertate.
În cursul dimineții, Gardienii Revoluției acuzau SUA că au încălcat armistițiul și prin această blocadă și indicau că ruta unică de trecere a strâmtorii prin apele sale teritoriale.

