Două fetiţe, de 3 şi 4 ani, în stare gravă după ce au fost spălate pe cap, de mama lor, cu o substanță toxică
Încă un caz de intoxicare cu o substanță toxică. De data aceasta s-a întâmplat în județul Iași. Sunt informații cu impact emoțional.
Două fetiţe în vârstă de 3 şi 4 ani sunt transportate în stare gravă la spital cu elicopterul SMURD, după ce mama le-a spălat pe cap împotriva păduchilor cu o soluţie necunoscută.
Coordonatorul SMURD Iaşi, prof.dr Diana Cimpoeşu, a declarat că una dintre fetiţe se află în comă, cealaltă fiind resuscitată.
Fetiţele sunt transferate cu elicopterul SMURD la Spitalul pentru copii “Sf. Maria” din Iaşi.
“Poliţiştii din cadrul Secţiei nr. 7 Poliţie Rurală Târgu Frumos au fost sesizaţi prin apel 112 de către o femeie cu privire la faptul că şi-a spălat pe cap fetiţele de 3, respectiv 4 ani, cu o soluţie care le-ar fi provocat leziuni. Cei doi copii au fost preluaţi de ambulanţă pentru acordarea de îngrijiri medicale. În cauză se efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul, precum şi în vederea dispunerii de măsuri legale”, au transmis reprezentanţii IPJ Iaşi.
Vă reamintim, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiiilor. Iar numărul Telverde 0800 500 333 este destinat victimelor violenţei domestice.

