Două cazuri de botulism în Vrancea la două femei care nu au consumat aceleași alimente și nu există legătură între ele
O femeie din Vrancea este în stare gravă și o alta a fost transferată la București după ce au fost diagnosticate cu botulism. Boala este cauzată de o toxină care se dezvoltă în conservele insuficient sterilizate. Cele două paciente nu au consumat însă aceleași alimente și nu există legătură între ele. Aflăm mai multe despre aceste cazuri de la corespondentul nostru, Antonia Ioniță.
Este vorba despre două femei, una de 56 de ani din localitatea Păunești, iar cealaltă de 67 de ani din Focșani. Ambele ar fi consumat conserve, însă nu același fel de conserve. La una dintre ele la domiciliu nu au fost găsite conserve, dar se presupune că aceea ar fi fost cauza îmbolnăvirii. La cealaltă pacientă acasă au fost găsite mai multe conserve, printre care zacuscă făcută de casă, dar și conserve din pește.
Epidemiologii au prelevat probe din tot ce au găsit conservat în casa celei de a doua femei, cea de 67 de ani din Focșani, cea a cărei fiică a considerat că, pentru siguranța mamei sale, este mai bine să o transfere la Institutul Victor Babeș din Capitală.
Ambele sunt în stare gravă, stabilă, respiră singure, însă prognosticul medicilor este rezervat, pentru că nu se știe în urmă cu cât timp ar fi consumat acele alimente care conțin toxina botulinică.
Li s-a administrat imediat ce au ajuns la spitalul din Focșani ser antibotulinic, însă boala este foarte gravă, impune un regim de urgență și, dacă nu este depistată la timp și nu este tratată corespunzător, imediat, poate duce la paralizie sau la deces.
Analizele au fost trimise la Institutul Cantacuzino și probele prelevate din alimente au fost trimise la laboratoare din Capitală de către medicii de la Direcția Sanitar-Veterinară.

