Dosarele nu-i împiedică să candideze. Clotilde Armand și Iulian Dumitrescu, înscriși în cursa electorală

26 April 2024, 10:59 (actualizat 26 April 2024, 11:34)

Clotilde Armand, primarul sectorului 1 din partea USR, a fost trimisă în judecată chiar în ziua în care și-a depus candidatura la Biroul Electoral Central. Iar liberalul Iulian Dumitrescu, urmărit penal într-un dosar de corupție, a intrat din nou în cursa pentru şefia Consiliului Judeţean Prahova, asta deși nu a primit acordul conducerii partidului.

Ambele formațiuni încearcă acum să justifice prezenţa în alegeri a celor doi, în condiţiile în care anti-corupţia e o temă importantă, mai ales în timpul campaniei electorale. Ieri a fost o zi importantă și pentru Nicușor Dan, actualul primar general al Capitalei, care s-a înscris oficial pentru un nou mandat la București.

Anunțul că actuala primariţă a Sectorului 1, Clotilde Armand a fost trimisă în judecată a venit chiar în timpul conferinței de presă care a precedat depunerea candidaturii lui Nicușor Dan pentru un nou mandat. A plecat înainte de a răspunde întrebărilor jurnaliștilor, așa că reacția a venit din partea șefului ei de partid, Catalin Drula.

Cătălin Drulă, președintele USR: Sunt niște dosare fake, sunt hărțuiri politice împotriv unor oameni față de care nu există nicio dovadă că ar fi pus mâna pe vreun ban. Când un regim devine un regim de opresiune, rezistența devine datorie.

Trimisă în judecată pentru folosirea funcției pentru favorizarea unei persoane, Clotilde Armand și-a depus deja candidatura pentru un nou mandat în fruntea Sectorului 1. Ea a venit, împreună cu liderii Dreptei Unite, să-l susțină pe Nicușor Dan la depunerea candidaturii de primar la Primăria Generală.

De la Timișoara, unde este și un scandal legat de declarația de avere a primarului și candidatului USR Dominic Fritz, Marcel Ciolacu a ironizat acuzațiile Dreptei unite și i-a dat un sfat primăriței Clotilde Armand.

Marcel Ciolacu: Părerea mea – să își ia un avocat bun. Să iei bani ca primar din fondurile europene, nu am mai auzit până la D-na Clotilde. PSD-iștii au pus judecătorii și procurorii să-i facă asta d-lui Fritz, eu cred că noaptea, dl Robi și Dl Simonis i-au modificat declarația de avere.

Și PNL are de gestionat o situație delicată. Urmărit penal pentru corupție, Iulian Dumitrescu și-a depus candidatura pentru un nou mandat de președinte al Consiliului Județean Prahova.

Spune că e nevinovat și că are obligația să candideze din nou. Deocamdată, liberalii au sesizat Comisia de arbitraj a partidului, dar n-au nominalizat vreun alt candidat în Prahova.

Înscrierea candidaților la alegerile locale se termină pe 30 aprilie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite