Donatorii de celule stem trebuie să vină cu bani de acasă pentru a-i putea ajuta pe bolnavii de cancer. Indemnizaţia lor de concediu medical a scăzut la 55% din salariu

23 September 2025, 23:02

Aproape 50 de români cu cancer de sânge aşteaptă donatori de celule stem să le salveze viaţa. Aceștia sunt loviți, la rândul lor, de reducerea indemnizaţiei de concediu medical, dar un ONG le asigură diferenţa. De la stat, salvatorii au pe hârtie un deceniu de scutire la plata contribuţiei la sănătate, dacă nu au venituri, dar nu e niciun beneficiar. Toţi donatorii ar trebui să fie scutiţi pe viaţă de CASS, spun medicii, fiindcă sunt extrem de puţini. În 12 ani, doar 64 de români au donat celule salvatoare.

Ramona avea, de fapt, un cancer rar de sânge, iar unică ei şansă era transplantul medular. Salvarea i-a venit din Germania, de la un bărbat pe care l-a numit Hoff, de la “speranţă” în germană.

Ramona Munteanu, pacientă cu transplant medular, 50 de ani: El este eroul tăcut care a schimbat suferinţa în speranţă şi frica în puterea de a merge mai departe. Vreau să-i mulţumesc din tot sufletul.

Peste 500 de bolnavi au făcut transplant medular, majoritatea – cu grefe de peste hotare. Deşi în Registrul donatorilor de celule stem sunt 110.000 de români, în 12 ani doar 64 au donat.

Ştefan a salvat un necunoscut. La 7 ani după ce s-a înscris în registru, a fost chemat să doneze celule care refac sângele.

Ștefan Lache, donator de celule stem hematopoietice, 33 de ani: Am avut un conflict interior câteva zile, dar mi-am dat seama că nu pot să abandonez speranţa acelui om. A fost vorba de un tratament iniţial cu factor de creştere, injecţii dimineaţa şi seara, la 12 ore. În ziua a cincea, intervenţia propriu-zisă care a presupus montarea unui cateter pe venă femurală de la picior, colectarea sângelui.

Dragoș Florișteanu, donator de celule hematopoietice: Mi-au spus că am şansa de a da înapoi, cine sunt eu să pot să spun nu şansei unui om de a trăi? Totul a mers foarte bine.

Înainte de donare, evaluarea durează câteva zile, dar indemnizaţia de concediu medical a scăzut la 55% din salariu. Diferenţa vine de la un ONG care-i sprijină pe donatori, condus de Andrei, pacient salvat de un bebeluş din Australia.

Andrei Gandrobur, președintele Asociației Române a Donatorilor de Celule Stem: Dacă vrei să salvezi o viaţă în România, practic vii cu bani de acasă. Să ratezi viața unui om pentru câteva sute de lei, mi se pare aşa, e penibil. În fiecare zi sunt recunoscător că trăiesc. Fără aceşti oameni minunaţi nu aveam nicio şansă de supravieţuire.

Dr. Aurora Dragomirișteanu, fondator, Registrul Donatorilor de Celule Stem: O persoană care poate să doneze nu trebuie să aibă nicio cheltuială. Concediul medical trebuie să fie 100%. O persoană care a fost selectată ca potențial donator să devină asigurat fără plata asigurărilor în cazul în care nu este asigurat. Iar puţinii donatori care donează să fie scutiți de plata asigurărilor pentru restul vieţii, de la donare. Oamenii ăştia extraordinari nu au primit nimic. Ei sunt eroi.

Doar donatorii fără venituri sunt scutiţi de plata contribuţiei la sănătate zece ani de la donare, însă până acum nimeni nu s-a încadrat.

Prof. dr. Alina Tănase, director medical, Institutul Clinic Fundeni: Avem nevoie să creștem numărul de donatori, în special numărul de donatori tineri. Cu cât donatorul e mai tânăr, pare că rezultatul post-transplant e mai bun. Avem nevoie să scădem listele de așteptare.

Dr. Lucia Grijac, director, Centrul de Transfuzie Sanguină București: La donarea de sânge, orice persoană sănătoasă care îndeplineşte criteriile de eligibilitate pentru înscriere poate preciza opțiunea de a se înscrie în registru.

47 de români cu boli grave de sânge aşteaptă un donator compatibil. Nu li s-a găsit unul nici măcar în alte ţări. Pentru a avea mai multe şanse, ar trebui ca 5% dintre români să fie înscrişi în registrul posibililor salvatori, dar nu sunt nici măcar 0,5 la sută.

Mai mult, specialiştii avertizează că dacă registrul va fi modificat din motive de austeritate, riscul e uriaş să piardă acreditarea internaţională, iar bolnavilor nu li se vor mai putea găși donatori nici în străinătate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite