Donald Trump şi-a început vizita de trei zile în Japonia. Guvernul de la Tokyo vrea să reconfirme alianța cu Washingtonul în privinţa apărării
Președintele american şi-a început vizita de trei zile în Japonia. Este prima vizită a lui Donald Trump în Japonia din 2019.
El s-a întâlnit cu împăratul Naruhito și urmează să aibă o întrevedere și cu prima femeie premier a ţării, Sanae Takaichi.
Guvernul de la Tokyo are în vedere să reconfirme alianța cu Washingtonul în privinţa apărării în contextul în care regiunea devine tot mai instabilă.
Din punct de vedere economic, liderul de la Casa Albă dorește un acces mai consistent al Statelor Unite la piețele nipone din domeniile agricol și auto, în timp ce primul-ministru Takaichi speră să atragă investiții americane și să protejeze industriile autohtone critice.

