Donald Trump clasifică fentanilul drept „armă de distrugere în masă”: Nicio bombă nu face ceea ce face acest drog
Donald Trump a semnat un decret prin care clasifică fentanilul – un opioid sintetic implicat în zeci de mii de decese prin supradoză, drept „armă de distrugere în masă”. Preşedintele american spune că “nicio bombă nu face ceea ce face acest drog”.
Acest pas marchează o intensificare a războiului împotriva cartelurilor de droguri și oferă autorităților americane noi pârghii legale în combaterea traficului de fentanil.
Donald Trump, președintele SUA: “Cred că, în ultimii cinci sau șase ani, au murit între 200.000 și 300.000 de oameni pe an. Multe familii au fost distruse. Pentru că, atunci când pierde un copil sau chiar dacă copilul este grav dependent, acea familie se pierde. Familia nu va mai fi niciodată la fel. De aceea, astăzi fac un pas în plus pentru a proteja americanii de flagelul fentanilului mortal care inundă țara noastră. Prin acest decret prezidențial istoric pe care îl semnez astăzi, clasificăm oficial fentanilul ca armă de distrugere în masă, ceea ce și este. Nicio bombă nu face ceea ce face acesta.”
Preşedintele american a anunţat marţi și o ‘blocadă totală’ împotriva petrolierelor sub sancţiuni care se deplasează spre sau pleacă din Venezuela, întărind presiunea economică asupra Caracasului în plină criză între cele două ţări, relatează AFP.
„Astăzi, am ordonat o blocadă totală şi completă asupra petrolierelor sancţionate care intră şi care ies din Venezuela”, a scris Trump pe reţeaua sa Truth Social.
Guvernul preşedintelui venezuelean Nicolas Maduro foloseşte petrolul pentru a finanţa ‘narcoterorismul, traficul de fiinţe umane, crimele şi răpirile’, şi-a justificat Trump decizia, reluând retorica sa obişnuită.
În mesajul său, el a mai afirmat că ‘regimul venezuelean a fost desemnat organizaţie teroristă internaţională’ de administraţia sa.
Venezuela a răspuns calificând drept o ‘ameninţare grotescă’ acest anunţ.

