Donald Trump anunță că renunță la tarifele pentru Europa în urma unei întâlniri “foarte productive” despre Groenlanda cu Mark Rutte
Într-o postare pe Truth Social, președintele SUA a anunțat, miercuri seara, că nu va impune tarifele vamale care erau programate să intre în vigoare la 1 februarie, în urma unei întâlniri foarte productive pe care a avut-o cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, în care s-a conturat cadrul unui viitor acord privind Groenlanda.
Iată postarea de pe Truth Social, făcută după miercuri seara de președintele SUA:
Pe baza unei întâlniri foarte productive pe care am avut-o cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, am conturat cadrul unui viitor acord privind Groenlanda și, de fapt, întreaga regiune arctică. Această soluție, dacă va fi finalizată, va fi una excelentă pentru Statele Unite ale Americii și pentru toate națiunile NATO.
În baza acestei înțelegeri, nu voi impune tarifele vamale care erau programate să intre în vigoare la 1 februarie. Au loc discuții suplimentare cu privire la „Domul de Aur”, în măsura în care acesta se referă la Groenlanda. Pe măsură ce discuțiile avansează, vor fi puse la dispoziție informații suplimentare.
Vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio, trimisul special Steve Witkoff și alți oficiali, după caz, vor fi responsabili de negocieri — aceștia îmi vor raporta direct.
Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei chestiuni!


