Doi turişti din Bucureşti, salvaţi după ce au căzut 100 m din Brâna Mare a Caraimanului

24 May 2026, 15:18

Doi turişti din Bucureşti au fost recuperaţi, duminică, de salvatorii montani după ce au căzut aproximativ 100 de metri din Brâna Mare a Caraimanului.

Potrivit datelor postate pe pagina de Facebook a Salvamont Prahova, este vorba despre un bărbat şi o femeie, ambii în vârstă de 57 de ani.

“Au avut mare noroc, persoana de sex feminin având traumatisme minore ce nu necesită spitalizarea, iar cea de sex masculin a fost diagnosticată cu traumatism scapulo-humeral şi traumatism toraco-abdominal”, arată sursa citată.

Bărbatul a fost preluat de elicopterul de la POA Braşov solicitat la faţa locului, fiind transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Braşov.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă