Doi morți și o persoană dispărută în Japonia, după atacuri de urs

5 October 2025, 10:44 (actualizat 5 October 2025, 10:57)

Două persoane din zone diferite ale Japoniei au fost găsite moarte, în urma unor presupuse atacuri de urs.

Un fermier din prefectura Nagano a fost descoperit într-o pădure de munte, cu multiple răni şi zgârieturi pe față și pe gât. Victima a fost găsită după câteva ore de căutări, în urma apelului făcut de un cunoscut care a anunţat că nu s-a mai întors din pădure, unde plecase la cules de ciuperci.

Anchetatorii cred că a fost ucis de urs. Într-o altă regiune a Japoniei, o femeie a fost găsită moartă, iar o alta este în continuare dispărută.

Cele două se aflau pe munte la cules de ciuperci, iar autoritățile iau în calcul ipoteza unui nou atac de urs.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite