Doi morți și o persoană dispărută în Japonia, după atacuri de urs
Două persoane din zone diferite ale Japoniei au fost găsite moarte, în urma unor presupuse atacuri de urs.
Un fermier din prefectura Nagano a fost descoperit într-o pădure de munte, cu multiple răni şi zgârieturi pe față și pe gât. Victima a fost găsită după câteva ore de căutări, în urma apelului făcut de un cunoscut care a anunţat că nu s-a mai întors din pădure, unde plecase la cules de ciuperci.
Anchetatorii cred că a fost ucis de urs. Într-o altă regiune a Japoniei, o femeie a fost găsită moartă, iar o alta este în continuare dispărută.
Cele două se aflau pe munte la cules de ciuperci, iar autoritățile iau în calcul ipoteza unui nou atac de urs.

