Doi membri ai Navy SEALs daţi dispăruţi în Golful Aden au fost declaraţi decedaţi

Forțele speciale ale marinei americane / sursa: navyseals.com
22 January 2024, 09:05 (actualizat 22 January 2024, 09:11)

Doi membri ai forţelor speciale ale marinei americane (U.S. Navy SEALs) daţi dispăruţi în cursul acestei luni în Golful Aden în timpul unui raid împotriva unei ambarcaţiuni care transporta arme iraniene nu au putut fi localizaţi în urma unei operaţiuni extinse de căutare, iar statutul lor a fost schimbat în ‘decedaţi’, a informat Comandamentul Central al armatei SUA (CENTCOM) duminică, transmite Reuters.

Cei doi au fost raportaţi dispăruţi după o ‘operaţiune complexă de abordare’ a ambarcaţiunii la 11 ianuarie în apropierea coastei somaleze, a indicat CENTCOM pe reţeaua X.

‘Deplângem pierderea celor doi războinici ai noştri din Naval Special Warfare şi le vom onora mereu sacrificiul şi exemplul’, a afirmat comandantul CENTCOM, generalul Michael Erik Kurilla, într-un comunicat.

O operaţiune comună întreprinsă de SUA, Spania şi Japonia a cercetat mai mult de 21.000 de mile pătrate de ocean în căutarea celor doi dispăruţi, a indicat CENTCOM, precizând că misiunea a devenit acum una de recuperare.

Statele Unite au efectuat o serie de lovituri împotriva unor ţinte ale houthi ca răspuns la atacurile acestora asupra unor nave în Marea Roşie, atacuri care au perturbat transportul maritim mondial şi au provocat temeri privind blocaje în aprovizionare.

Forţele CENTCOM au lovit sâmbătă o rachetă anti-navă a houthi care era pregătită să fie lansată spre Golful Yemen, a indicat armata americană.

Houthi, care controlează cele mai populate zone ale Yemenului, au susţinut că atacurile lor vizează sprijinirea palestinienilor în războiul Israelului în Gaza.

Houthi au promis că vor continua atacurile în pofida atacurilor de săptămâna trecută împotriva unor capacităţi radar şi de rachete.

Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite